Máte doma balkón, no chýba vám záhrada? Chceli by ste na ňom pestovať rastliny? Ako vytvoriť dokonalú oázu pokoja v podobe záhrady s balkónom? Balkónová záhrada môže vzbudiť obdiv, ak ju vyzdobíte správnym spôsobom. A možností máte teda nekonečne veľa – od pestovania okrasných rastlín, až po jedlé rastliny.

Plánovanie a zakladanie záhrady

Ak si chcete vytvoriť dobre naplánovanú a dokonalú záhradu s balkónom, je potrebné ju najskôr naplánovať na papieri. Zmerajte dĺžku, šírku a výšku balkóna a nakreslite ho na papier v mierke. Uľahčí to nielen usporiadanie vecí, ale aj udržanie poriadku, ako je nábytok, veľké a voľne stojace kontajnery a boxy.

Opýtajte sa sami seba, aké sú vaše požiadavky a ako ich chcete dosiahnuť. Aký druh rastlín chcete pestovať? Je váš balkón dosť slnečný alebo na ňom máte príjemný chládok? Aká je jeho veľkosť?

Kvetináče pre pestovanie rastlín

Kontajnery používané na balkóne by mali byť nielen praktické, ale aj dekoratívne. Kvetináč musí mať na dne dostatok otvorov, aby umožnil dostatočný odtok vody. Voľne stojace kvetináče a kvetináče z keramiky či hliny sú dostatočne stabilné a chránia rastliny pred pádom. A naopak, nádoby namontované na oknách a zábradlí by mali byť z ľahkého materiálu, ako je plast.

Ideal-Home-Aug19-Wall-Trellis

Užitočné tipy

  • Nezabudnite, že pestované rastliny sú hlavnou atrakciou balkónovej záhrady a kvetináče by ich mali dopĺňať.
  • Ak máte malý balkón, použite vysoké, úzke kvetináče, ktoré zaberú menej miesta a nezabudnite na vertikálne usporiadanie.
  • Ak pestujete zeleninu, najmä zelenú, používate dlhé a široké okenné boxy alebo prepravky.
  • Kovové kvetináče sú možnosťou, ako dať vášmu balkónu moderný vzhľad.
  • Ak ste leniví alebo zaneprázdnení alebo ak je váš balkón slnečný a veterný, používajte samo-zavlažovacie kvetináče.

Použite vertikálny priestor balkóna

Využite zvislý priestor balkóna a zdvojnásobte záhradnú plochu. Budete prekvapení, aký veľký potenciál má vertikálne záhradníctvo. Kúpte si držiak na kvetináče, ktorý ich bude držať vo zvislej polohe, alebo si ich môžete sami ľahko vyrobiť pomocou paliet. Na uchovanie kvetináčov a pestovanie rastlín v závesných košoch môžete pokojne použiť starú poličku alebo stojan.

Užitočné tipy

  • Pestujte viac viniča a ťahavých rastlín, aby ste dobre pokryli svoj vertikálny priestor.
  • Vhodné je pestovanie nenáročných rastlín, o ktorých sme písali v našom nedávnom článku. Čo sa týka jedlých rastlín, vhodné sú najmä fazuľa, uhorky, paradajky, paprika alebo hrášok.
  • Závesné koše vyzerajú na balkóne krásne. Pestujte v nich rastliny ako Petúnia, Verbena, machová ruža, fuschia, lobelia. Alebo pokojne aj paradajky v závesnom koši!

Nábytok na balkóne

Nábytok, samozrejme, na balkóne zaberá veľa priestoru. Preto je potrebné zvoliť pekný, ale aj funkčný nábytok. Možno by ste mali pouvažovať nad skladacím a ľahkým, aby ste ho mohli rýchlo premiestniť. Vlastníte slnečný balkón? Najlepšie urobíte, ak zvolíte svetlý nábytok, pretože sa pomaly zahrieva. Pamätajte, že farby by mali korešpondovať s témou a rastlinami vašej záhrady.

a05636e68a3fad470f41a3c07ea35288 Garden-oasis-with-ample-plants Tiny-balcony-inspiration-3 unnamed 1512-683x1024