Záhradná hojdačka patrí medzi základnú výbavu a dekoráciu, ktorá nesmie chýbať v žiadnej záhrade. Ide o miesto, v ktorom dokážete príjemne zrelaxovať, porozprávať sa s rodinou a známymi a vychutnať si príjemné slnečné počasie. Pre domáceho kutila s manuálnou zručnosťou preto vôbec nemusí byť náročné vyrobiť a postaviť záhradnú hojdačku svojpomocne. Vyskúšajte a poskladajte si rýchlo a jednoducho záhradnú hojdačku v 4 krokoch.

Záhradná hojdačka pre dospelých a deti

Ešte predtým, než vôbec začnete záhradnú hojdačku stavať, je dobré si premyslieť, aký typ záhradnej hojdačky vôbec chcete. Existujú, samozrejme, záhradné hojdačky pre deti a pre dospelých, ktoré sa líšia najmä veľkosťou, nosnosťou a často aj použitým materiálom, keďže sú zväčša vyrobené len z plastu. Okrem toho sú detské hojdačky aj menej odolné a ľahšie na výrobu. Detské záhradné hojdačky majú taktiež iné vybavenie. Kvôli bezpečnosti obsahujú prednú a zadnú hrazdu, ktorá chráni dieťa pred vypadnutím. Záhradné hojdačky pre dospelých sú však odolné, masívne, ťažšie na výrobu, pretože potrebujete aj kvalitný materiál, a teda sú väčších rozmerov, aby sa tam dospelý človek, prípadne viacero ľudí vošlo.

men-generation-family-playing-swing-together-excited-grandfather-amazed-father-funny-son-swin

Typy záhradných hojdačiek

Taktiež existujú rôzne typy záhradných hojdačiek, ktoré sa líšia od seba najmä použitým materiálom. Taktiež na základe toho sa záhradné hojdačky líšia kvalitou, nosnosťou, pevnosťou, životnosťou, dizajnom a náročnosťou na stavbu. Najväčší rozdiel bádať medzi záhradnou hojdačkou z dreva a z kovu. Aký je medzi nimi rozdiel?

Drevená záhradná hojdačka

Ako z názvu vyplýva, drevená záhradná hojdačka pozostáva z dreva, a teda aj z drevených stojanov. Práve tieto záhradné hojdačky sú veľmi obľúbené, pretože skrášľujú prostredie záhrady o to viac. Drevené záhradné hojdačky sú tiež prispôsobiteľné. Pokiaľ chcete väčšiu drevenú záhradnú hojdačku pre viac ľudí, jednoducho použite viac materiálu. Okrem toho ponúkajú aj mnoho výhod. Sú odolné aj voči nepriaznivému počasiu, vplyvom slnka sa menej prehrievajú, poškodzujú, a teda lepšie zvládajú rôzne záťaže. Samozrejme, ich nevýhodou je neustále pracovanie dreva, ako prírodného materiálu. Preto je dôležité použiť aj ochranný náter na drevo a starať sa o túto záhradnú hojdačku viac.

Kovová záhradná hojdačka

Čo sa týka kovových záhradných hojdačiek aj tie sú veľmi moderné a dizajnové. Sú vyrobené z nehorľavého materiálu, a preto ich môžete považovať za veľmi odolné záhradné zariadenie. Pokiaľ si chcete vyrobiť kovovú záhradnú hojdačku, je dobré mať nejaké tie skúsenosti aj so zváraním, aby bola hojdačka pevná, odolná a správne postavená. Výhodou je ich ľahké rozkladanie, štíhla konštrukcia, ktorá vám vojde na akékoľvek miesto v záhrade, teda nezaberá toľko miesta ako drevená záhradná hojdačka a samozrejme aj ich dlhá životnosťou. Nevýhodou je, že vplyvom slnka a dažďa sa môže kovová záhradná hojdačka prehrievať, prípadne ju skôr môže napadnúť korózia. Pozor na teplé letné dni, pretože hojdačka môže byť prehriatá.

blurred-happy-girl-motion-swinging-swing

Návod, ako postaviť záhradnú hojdačku

V tomto návode si povieme, ako postaviť drevenú záhradnú hojdačku, ktorá je nielen funkčná, ale aj dizajnovo pekná.

1. krok: Prípravné práce a zoznam materiálov na výrobu záhradnej hojdačky

Aby bola stavba drevenej záhradnej hojdačky plynulá, rýchla a bezproblémová, je dobré si urobiť zoznam materiálov, ktorý budete na výrobu a stavbu hojdačky potrebovať a taktiež urobiť aj nejaké prípravné práce ešte pred stavbou hojdačky. Najskôr je potrebné vykopať 4 jamy s hĺbkou aspoň 50 cm, ktoré budú usporiadané do štvorca a vo vzdialenosti od seba 200 cm. Tieto jamy poslúžia na stojan, na ktorom bude hojdačka zavesená. Do každej jamy je potrebné následne nasypať aspoň 20 cm jemnozrnného posypu. Ďalej je potrebné si pripraviť tento materiál:

  • 1 kruhový nosník, dĺžka 250 cm, priemer 15 cm
  • 2 okrúhle tyče, dĺžka 150 cm, priemer 12 cm
  • 4 okrúhle tyče, dĺžka 300 cm, priemer 12 cm
  • 10 skrutiek so závitom, dĺžka 30 cm, priemer 12 mm
  • 20 podložiek s maticami M 12
  • 1 hotová hojdacia sedačka s príslušenstvom
  • 1 záves na hojdačku
  • 1 vrece betónu.

2. krok: Zostavte rám pre záhradnú hojdačku

Drevená záhradná hojdačka musí na niečom visieť, a preto je potrebné si vytvoriť rám drevenej záhradnej hojdačky. Ten zostavíte nasledovne. Spojte 4 okrúhle trámy s dĺžkou 300 cm tak, aby sa 2 navzájom krížili vo výške 250 cm. V tomto bode je potrebné pripevniť súvislé skrutky so závitom na upevnenie, zaistené podložkami a maticami. Každá z týchto dvoch konštrukcií v tvare V musí byť stabilizovaná 150 cm dlhým kruhovým mostíkom, ktorý na oboch stranách musíte priskrutkovať, a to pomocou závitových svorníkov, podložiek a matíc. Ako postupovať?

  • pripevnite záves hojdačky do stredu 15 cm hrubého okrúhleho nosníka ako priečnik;
  • pre čo najväčšiu bezpečnosť používajte iba závitové skrutky a skrutky na opačnej strane;
  • vložte kruhovú tyč do horných krížov bočných dielov v tvare V;
  • priečnu tyč pripevnite k nosníkom bočných častí pomocou skrutiek so závitom, podložiek a matíc.

3. krok: Nastavte drevenú záhradnú hojdačku

Ak budete mať rám na drevenú záhradnú hojdačku hotový, potom je potrebné hojdačku nastaviť, a to tak. Nalejte betón do 4 otvorov, ktoré ste si predtým vysypali posypom až niekoľko centimetrov pod horný okraj. V ňom umiestnite dve strany otočného rámu v tvare V a presne ich zarovnajte.

4. krok: Pripevnite záhradnú hojdačku

Až po vytvrdnutí betónu sa pustíte do tohto štvrtého kroku. Na vytvrdnutom betóne vyplňte otvory drveným kameňom a až teraz je hojdačka hotová. Skôr než sa na nej začnú vaše deti alebo ktokoľvek iní hojdať, je potrebné hojdačku podrobiť stabilite a vytrvalostnej skúške. Skúste sa na hojdačke najskôr niekoľko minút hojdať sami.

outdoor-portrait-smiling-happy-girl-sensual-woman-swinging-swing-summer-nature-young-sexy

Tipy na záhradnú hojdačku

Na vytvorenie kvalitnej drevenej záhradnej hojdačky odporúčame používať kvalitné a vopred ošetrené drevo, aby hojdačka bola pevná a mala dlhú životnosť. Nájdite záhradnej hojdačke najideálnejšie miesto, a to aspoň 3 metre od múrov, stromov alebo akýchkoľvek iných prekážok. Snažte sa urobiť pod záhradnou hojdačkou mäkký povrch ako je napríklad tráva alebo piesok, aby v prípade nehody bol dopad na zem jemný. Veľmi pekne vyzerá aj stojan na drevenú hojdačku v tvare písmena U alebo v tvare pergoly. Pri stavbe hojdačky určite používajte ochranné pomôcky, a to okuliare či rukavice. Nezabudnite si tiež pripraviť potrebné náradie, a to pílu, kladivo, skrutkovač, meter, vŕtačku, brúsku a ceruzku na označenie.