Filozofia feng šuej pochádza zo starovekej Číny a predstavuje súznenie s prírodou. Bývanie podľa princípov feng šuej nám prináša do domova prirodzenú pohodu a pretvára ho na priestor, v ktorom sa žije lepšie. Pozrime sa spolu na základné princípy feng šuej a ako si podľa nich zariadiť domov

Čo znamená feng šuej? 

Ako sme už spomínala feng šuej pochádza zo starovekej Číny. V doslovnom preklade predstavujú tieto dve čínske slová vietor a vodu. Celý výraz pochádza zo starej básne, ktorá hovorí o tom, že ľudský život je spojený s prostredím okolo neho a plynie spolu s ním. Postupom času sa tento koncept začal využívať aj v interiérovom dizajne. Bývanie podľa feng šuej je založené na usporiadaní jednotlivých kusov nábytku tak, aby sa vytvorila rovnováha s prírodou. Cieľom je takisto využiť energie, pomocou ktorých sa nastolí harmónia medzi človekom a obytným priestorom

3d-rendering-empty-room-with-wooden-floor-concrete-wall-scaled

Čistá a rozjasnená predsieň

Podľa feng šuej je vstup do vášho domova jedným z najdôležitejších faktorov, ktoré ovplyvňujú energiu v domácnosti. Predsieň, teda vstup, by mal byť čistý a jasný. Presne preto, by ste mali z vášho vstupného priestoru odstrániť všetky rušivé elementy. Vymeňte otvorený topánkovník za uzatvárateľný, zvoľte svetlé farby, jasné osvetlenie a nechajte priestor dýchať. 

Kľúčové kusy nábytku 

Medzi kľúčové kusy nábytku vo feng šuej považujeme posteľ sporák a pracovný stôl. To všetko by malo byť umiestnené tak, aby udržiavalo vo vašej domácnosti pozitívnu energiu. Hlavným princípom je umiestniť nábytok tak, aby smeroval k dverám. Najdôležitejšie je umiestnenie postele, ktorá podľa feng šuej reprezentuje práve vás. Pracovný stôl reprezentuje vašu kariéru. Ak za ním sedíte, mali by ste vidieť na dvere, ktoré predstavujú nové pracovné príležitosti. Sporák zase reprezentuje vaše bohatstvo, ak je možné snažte sa ho umiestniť do otvoreného priestoru, napríklad na kuchynský ostrovček. 

house-plants-by-mattress-floor-scaled

Nevytvárajte si doma prekážky 

Predstavte si vašu každodennú cestu domovom. Ráno vstanete a kráčate do kuchyne, aby ste si uvarili rannú kávu. Potom vaše kroky smerujú do kúpeľne. Sú vo vašej ceste prekážky? Nemusí ísť vyslovene o prekážky vo forme iného nábytku. Prekážku môžu predstavovať aj pokazené dvere v kúpeľni či fľak na stene, ktorý si všimnete vždy, keď prechádzate okolo. Takéto “prekážky” vytvárajú v našom domove negatívnu energiu, ktorá sa môže časom nahromadiť a ovplyvniť rodinnú pohodu. 

woman-is-gardening-near-window-house-replanting-green-plant-pot-concept-home-gardening-scaled

Pridajte zelené rastliny

Posledným tipom sú zelené rastliny. Určite ste už počuli, že rastliny vnášajú do nášho domova život a pozitívnu energiu. Týmto sa riadi aj koncept bývania feng šuej. Vyberajte do svojej domácnosti rastliny, ktoré sú pre daný priestor vhodné. Zvážte svetlo, teplotu v miestnosti a dobre sa o ne starajte, pretože predstavujú živú energiu, ktorá vplýva na našu náladu a pohodu.