Pri výbere novej nehnuteľnosti ľuďom vŕta v hlave otázka, či si kúpiť alebo prenajať dom či byt. Často sa ľudia rozhodujú najmä podľa ceny, ale aj osobnej preferencie či podľa predošlej skúsenosti. Ak však patríte k ľuďom, ktorí nemajú úplne jasno v tom, v akom type nehnuteľnosti by chcel bývať,  možno vám pomôže náš článok, v ktorom sme zhrnuli pár výhod a nevýhod týchto stavieb.

Výhody bývania v dome

Bývanie v dome ponúka veľké množstvo výhod. V prípade tejto nehnuteľnosti máte na výber tiež to, či si postavíte vlastný dom podľa vopred pripraveného projektu alebo či si navrhnete vlastný dom od základov. Pri druhej možnosti máte veľkú výhodu, že si môžete navrhnúť celú domácnosť podľa vašich predstáv. Ak sa však chcete nasťahovať ihneď, potom si môžete kúpiť alebo prenajať aj vopred postavený dom. Ďalšou a veľmi významnou výhodou bývania v dome je súkromie a množstvo priestoru či už v interiéri alebo v exteriéri. Ak túžite mať vlastný bazén, detské ihrisko alebo obrovskú záhradu, na ktorej môžete pestovať čokoľvek, potom je bývanie v dome pre vás tým pravým riešením. Rovnako ak je členom vašej rodiny aj domáci miláčik, potom je kúpa domu to, nad čím by ste mali premýšľať, pretože mnoho bytových zariadení nepovoľuje mať domáce zviera.

house-isolated-field

Nevýhody bývania v dome

Na druhej strane najväčšou nevýhodou domu je jeho cena. Zároveň cena energií a iných poplatkov je vyššia v porovnaní s bývaním v byte. Ako ďalšiu nevýhodu by sme mohli považovať udržiavanie a upratovanie domu, pretože na to je potrebné vynaložiť oveľa viac energie a času.

Výhody bývania v byte

Čo sa týka bývania v byte, tak to je v porovnaní s bývaním v dome lacnejšie. Nižšiu cenu môžeme vidieť aj pri prenájme či kúpe vlastného bytu a pri výške energií. Byty v porovnaní s domami sa môžu tiež považovať za bezpečnejšie a istejšie, a to najmä vtedy, ak to porovnávame s bývaním v dome na odľahlejšom mieste. Bývanie v bytovke poskytuje väčší kontakt s ľuďmi, najmä susedmi, ktorých môžete pravidelne stretávate na chodbe, vo výťahu a viete si s nimi vytvoriť bližší kamarátsky vzťah. Ako sa hovorí: „Niet nad dobrého suseda.“

exterior-modern-apartment-buildings-o

Nevýhody bývania v byte

Za jednu z najväčších nevýhod bývania v byte môžeme považovať rozlohu bytu, chýbajúcu záhradu, menej súkromia či neschopnosť vykonávať rapídne zmeny, ktoré by nejakým spôsobom zasahovali do konštrukcie a statiky paneláku alebo jeho exteriéru. Veľkou nevýhodou sú aj hluční či nepríjemní susedia, ktorí by do veľkej miery mohli ovplyvniť váš život.

Pri každej z nehnuteľnosti môžeme vidieť ako výhody, tak aj nevýhody, a preto výber nehnuteľnosti ostáva len na vás. Vybrať by ste si však mali podľa vašich požiadaviek a očakávaní od vášho bývania a najmä podľa vašich finančných možností. Myslieť však treba aj do budúcnosti.