Horúce letné mesiaca nedávajú zabrať len nám, ale tiež našej záhradke a trávniku. Nepridáva tomu ani nedostatok dažďov, ktoré by sa o ich závlahu postarali prirodzenou cestou. Prinášame vám 4 tipy, ako zvládnuť zavlažovanie a starostlivosť o záhradu a trávnik počas horúcich dní a nespôsobiť ďalšie škody.

Primerané zavlažovanie

Hoci sa vám môže zdať, že počas horúceho počasia všetko rýchlo vyschne, netreba to so zavlažovaním preháňať. Rastliny si držia v sebe vodu rôznymi spôsobmi. Vlhká pôda preto nemusí byť vždy indikátorom toho, že rastlina potrebuje vodu. Zavlažujte ich teda tak často a množstvom vody, ako zvyknete bežne v menej horúcom počasí. Nadmerným zavlažovaním môžete premočiť pôdu a vytvoriť ideálne podmienky pre šírenie škodcov a húb.

close-up-picture-hand-watering-sapling-plant-scaled

Aj rastliny môžu zažiť tepelný šok

Ďalším dôležitým faktorom, na ktorý treba počas zavlažovania myslieť je teplota vody. Najčastejšou chybou je zavlažovanie zohriatou vodou, ktorá sa nachádza v záhradnej hadici. Druhou chybou je naopak zavlažovanie priveľmi studenou vodou zo studne a kohútika. Pred zalievaním pre istotu skontrolujte teplotu vody a dbajte na to, aby ste trávniku či rastlinám nespôsobili zbytočný tepelný šok.

Rastliny aj trávnik zavlažujte skoro ráno alebo neskoro večer

Počas dní kedy teplota vystúpi na 30 stupňov je ideálne zavlažovanie v skorých ranných alebo neskorých večerných hodinách. Ak sa rozhodnete zavlažovať v čase najväčšej horúčavy spôsobíte rastlinám aj trávniku spálenie. Nájdite si preto radšej čas vtedy, keď slnko vychádza alebo zapadá.

Vyberte si rastliny, ktoré zvládnu horúce leto

Ak túžite po krásne zelenej záhrade počas celého leta, dbajte na výber rastlín, ktoré sú na takéto podmienky zvyknuté. Okrem toho by ste mali tiež vedieť, ktorá rastlina znesie priamo slnko, a ktorá naopak potrebuje tieň či polotieň. Ak tento výber nepodceníte a rastliny umiestnite tak, ako si vyžadujú, zabezpečíte, že rastliny budú po celé leto zelené a zdravé.

close-up-automatic-sprinklers-system-watering-lawn-scaled

TIP : Automatické zavlažovanie trávnika

Skvelým pomocníkom pri zavlažovaní trávnika je automatický zavlažovací systém, ktorý spustí zavlažovanie vo vopred stanovenom čase. Takéto zavlažovacia systém takisto zabezpečia, aby sa trávniku dostalo primerané a potrebné množstvo vody a tiež rovnomernú závlahu na celej jeho ploche.

Starostlivosť o záhradu si vyžaduje čas a istým spôsobom je umením, ktoré perfektne ovládajú len skúsení záhradkári. Ak si nie ste istí, že túto výzvu zvládnete, zvoľte si na začiatok menej náročnú cestu a vyhnite sa pestovaniu náročných rastlín.