Bohéma je označenie pre umeleckú, ale aj veľmi chaotickú skupinu. Neskôr epiteton opisoval aj skupiny mladých umelcov, ktorí obsadili opustené budovy v Paríži a postprodukčné haly v New Yorku. Ich životné prostredie odrážalo, akým umením sa zaoberali – pre množstvo hlasov a myšlienok bolo miesto pobytu bohémov chaotické, vládol tu neporiadok a veľká sloboda. Dnes takto zariadené byty potešia aj odraďujú zároveň, majú odporcov aj milencov. Čo znemožňuje prejsť okolo takýchto interiérov ľahostajne? Zistite!
obyvaciaizbavparizskombohemskomstyle1

Moderný aranžmán v parížskom bohémskom štýle

Štýl boho, teda štýl zrodený z parížskych, umeleckých bohémov, je jedinečný spôsob, ako zariadiť interiér. Kombinuje veľa motívov a nie je ťažké nájsť niečo, čo súvisí so škandinávskym, japonským alebo klasickým štýlom. Aranžmány v štýle boho si zamilujú nadšenci vintage či rustikálneho štýlu, ale aj modernejších riešení ako napríklad urban jungle. V boho dizajne interiéru dominujú teplé farby a prírodné materiály a interiéry majú jedinečný charakter. Boho štýl, ako aj jeho variácie, napríklad scandi boho, sa čoraz častejšie vyskytujú v interiérovom dizajne. Na prvý pohľad pôsobia chaoticky a neusporiadane a predmety z celého sveta tento dojem prehlbujú. Boho štýl je však cenený pre svoju útulnosť a prirodzenosť.

Ako ovládať chaos, čiže estetický neporiadok

Čoraz viac ľudí sa rozhoduje zariadiť si obývačku v štýle boho. Takéto interiéry sú vítané prakticky v každom dome a byte, inšpirácie umožňujú využiť tento štýl vo veľkých aj malých miestnostiach. Sú ideálne pre ľudí, ktorí milujú etnické vzory, množstvo farebných vankúšov a predmety z prírodných materiálov. V boho štýle sú najdôležitejšie doplnky. Niečo, čo bolo prinesené zo vzdialených ciest, bude dokonalé. Boho štýl je usporiadanie podľa vašich predstáv, a preto sú takéto interiéry obľúbené a oceňované.

obyvaciaizbavparizskombohemskomstyle3

Krásna povrchová úprava pre krásny interiér

Boho štýl je teplý a útulný aranžmán, ktorému dominujú farby zeme a etnické motívy. Navrhovanie takéhoto interiéru od začiatku stojí za to začať so správnou povrchovou úpravou. Na podlahe dobre poslúžia dosky z prírodného dreva alebo veľmi realistické imitácie – vinylové podlahy Merkury Market sa v tejto úlohe dobre zhostia. Vymaľujte interiér v teplých farbách. Béžové alebo hnedé odtiene na stenách budú vyzerať dobre a ak je miestnosť malá, môžete sa rozhodnúť pre bielu alebo svetlosivú. V dizajne interiéru v štýle boho môže panovať neporiadok – steny môžu byť preto nerovnomerne omietnuté alebo zle vymaľované. Dobre vyzerajú aj doplnkové dekoratívne prvky povrchovej úpravy – dekoratívne tehly, tapety v naturalistických vzoroch alebo výrazné drevené lamely.

Sloboda vo vybavovaní izieb – umelecká francúzska bohéma u vás doma

V boho štýle sa cení nábytok z prírodného dreva a zariadenie z prírodných materiálov. Obzvlášť dobre poslúžia ušľachtilé materiály ako drevo, kameň a prútie. Je dobré, ak sú všetky kusy nábytku, ktoré sú umiestnené v obývačke, vyrobené z masívneho dreva. Boho má rád strohosť a útulnosť, preto bude nenatretý a nenalakovaný nábytok do obývačky dokonalý. Interiér potom získa teplo a určitý naturalistický charakter. V každej obývačke by mal byť pohodlný kus nábytku. V boho štýle sa oplatí vybrať sedačku, rohovú alebo pohovku v príjemných svetlých odtieňoch. Okrem toho môžete k nábytku v obývačke umiestniť aj kreslá. Čoraz väčšej obľube sa tešia modely z ratanu a prútia, ktoré sú vystlané prikrývkami a mäkkými vankúšmi. Zariadenie vnesené do interiéru má mať surový, no útulný charakter. Eleganciu v modernom usporiadaní určite dodá nábytok s jednoduchými, nekomplikovanými tvarmi. Zariadenie v dekoratívnejšom štýle vytvorí boho štýl, ktorý sa bude viac prikláňať k tradičným riešeniam.

obyvaciaizbavparizskombohemskomstyle4

Doplnky, ktoré dodajú interiéru charakter

Interiéry v štýle Boho sú vytvorené správne vybranými doplnkami. S krásnymi farebnými boho doplnkami bude v interiéroch dokonale viditeľný. Dekorácie by mali byť umiestnené s chuťou, ale malo by ich byť v miere. Pletené makramé sú ideálne pre boho štýl. Do aranžovania sa dostáva aj textil, najmä prehozy, plédy, prikrývky a vankúše s orientálnymi vzormi a farbami. Záclony a závesy je možné zakúpiť v podobných odtieňoch a motívoch. Textílie prinášajú teplú a útulnú atmosféru, takže by ste si ich mali pamätať. Okrem textilných doplnkov je dobré vyberať aj obrazy s naturalistickými motívmi a kvetináče. Keramické alebo drevené hrnce budú vyzerať dobre v štýle boho. Sochy a figúrky, nevyhnutne vyrobené z prírodných materiálov, môžu byť tiež použité na zdobenie interiéru. Ak sa pýtate, aké ďalšie doplnky zvoliť, nezabudnite na suveníry z ciest. Umiestnite ich na komody, skrinky a regály a určite zvýraznia boho štýl v interiéri.