Zvyšujúca sa cena energií núti mnohých ľudí premýšľať aj o rôznych alternatívach vykurovacieho systému. Veľkú výhodu majú v súčasnosti však stále tí, ktorí majú vo svojej domácnosti kozub. Okrem toho, že práve kozuby vytvárajú nádhernú atmosféru, dokážu vytvoriť príjemné teplo domova.

Krbové vložky a kozuby ako funkčná a dizajnová alternatíva na vykurovanie

V dnešnej dobe máme k dispozícii množstvo rôznych vykurovacích systémov, od plynových kúrení a radiátorov až po tepelné čerpadlá. Napriek tomu však stále existuje mnoho domácností, ktoré sa rozhodujú pre iné spôsoby vykurovania, a to krbové vložky a kozuby. Práve tie sa stále viac vracajú do módy, a to nielen kvôli ich dizajnu a atmosfére, ktorú dokážu vytvoriť, ale aj kvôli schopnosti vykúriť celú domácnosť.

loft-interior-fireplace-decor-old-wall

Výhody krbových vložiek a kozubov

Krbové vložky a kozuby ponúkajú mnoho výhod. Pokiaľ premýšľate nad kúpou kozuba, tieto výhody vás o tom určite presvedčia.

Ekonomické hľadisko

Výhodou krbových vložiek a kozubov je to, že sú to relatívne jednoduché a lacné riešenia pre vykurovanie. Krbové vložky a kozuby často vyžadujú iba drevo alebo uhlie ako palivo, ktoré môžu byť oproti cenám za energie v súčasnosti lacnejšie a je ešte stále ľahko dostupné. Okrem toho majú kozuby na drevokozuby na plyn estetickú hodnotu a dokážu vytvárať príjemnú atmosféru v domácnosti.

Ekologické hľadisko

Krbové vložky a kozuby môžu byť tiež ekologicky prijateľnejšie ako iné spôsoby vykurovania. Ak je drevo správne vyberané a nakupované z udržateľne obhospodarovanej lesnej plochy, môže byť palivom s nízkou uhlíkovou stopou. Navyše, keď sa drevo alebo uhlie v kozube pália, produkujú sa len minimálne emisie oxidu uhličitého v porovnaní s inými vykurovacími systémami. Pokiaľ však premýšľate nad tým, že si vyberiete kozub na plyn, nemusíte zúfať. Aj tieto kozuby majú v súčasnosti mnohé moderné funkcie, vďaka ktorým viete regulovať výšku alebo intenzitu ohňa.

Praktické umiestnenie v domácnosti

Ľudia sú často zvyknutí na to, že sa kozub nachádza v centrálnej časti domu alebo spoločenskej miestnosti. Kozuby s krbovou vložkou si však môžete umiestniť tam, kde chcete. Samozrejme, umiestnenie súvisí aj s modelom a dizajnom samotného kozuba. Okrem centrálnej a hlavnej časti ich však môžete umiestniť na rôzne nezvyčajné miesta, a to do kuchyne, kancelárie alebo spálne. Pri výbere toho správneho miesta sa však musíte riadiť aj komínom. Vybrať si tiež môžete priestorovú perspektívu podľa seba, a teda umiestniť kozub:

  • do rohu steny,
  • medzi 2 priečky,
  • do stredu miestnosti,
  • ale aj priamo k stene.

Aj napriek tomu, že ho môžete umiestniť kdekoľvek, za nás je dobré ho vždy umiestniť tak, aby bol stredobodom pozornosti.

Exkluzívny dizajn vykurovacieho systému

Pri výbere kozubov je potrebné premýšľať aj nad ich dizajnom. Zabudnite na staré overené klasiky kozubových kachlí. Vyberte si moderný, exkluzívny a dizajnový kozub, ktorý sa bude hodiť aj do vašej modernej domácnosti. V prípade kozubov na plyn si navyše môžete podľa seba vybrať aj dekoráciu ohniska, a teda zvoliť napríklad biele kamene alebo zafír. Veľkou výhodou je, že sa v súčasnosti vyrábajú kozuby rôznych tvarov a veľkostí. Pre vytvorenie lepšej atmosféry si môžete vybrať otočný alebo presklený kozub na drevo a kozub na plyn.

illustration-3d-rendering-large-luxury-modern-bright-interiors-living-room-mockup-computer-digitally-generated-image

Alternatívne vykurovanie v podobe krbových vložiek a kozubov

Kozuby a krbové vložky sú stále populárnou alternatívou vykurovacích systémov. Aj napriek pár nevýhodám, ich ekologické výhody a estetická hodnota ich robia lákavejšou voľbou pre mnoho ľudí. Pri používaní krbových vložiek a kozubov je však potrebné dodržiavať bezpečnostné pokyny. Ak máte záujem o krbové vložky a kozuby na drevo a plyn, odporúčame slovenského výrobcu HT-Design, ktorý vyrába exkluzívne krby s moderným dizajnom. Vyberte si svoj krb a požiadajte o nezáväznú cenovú ponuku.