Leto využívajú mnohí z nás na dovolenkovanie v prímorských destináciách. V čase dovolenky nechávame svoju domácnosť opustenú a rovnako tak aj naše rastliny. Ak nemáte známeho, ktorý vám pôjde rastliny zaliať, pripravte svoju zeleň na samozavlažovanie. Prinášame vám pár užitočných tipov, ako si vyrobiť samozavlažovanie kvetináčov

Samozavlažovanie pomocou šnúrky do topánok

Veľmi jednoduchým a efektívnym spôsobom je zavlažovanie pomocou obyčajných šnúrok do topánok. Zaobstarajte si šnúrku a na jednu stranu uviažte skrutku. Zaťaženú stranu umiestnite do nádoby s vodou vedľa vašej rastliny a druhý koniec vložte do zeminy. Snažte sa ju vložiť čo najbližšie ku koreňu rastliny, aby bolo zavlažovanie efektívnejšie. Vďaka šnúrkam sa voda z nádoby dostane až ku koreňom rastliny a zavlaží ju. 

ACS_2065-2-scaled-e1607132009180
Zdroj: https://helloglow.co/diy-self-watering-planter/

Zavlažovanie rastlín fľašou 

Ďalší spôsob, ktorý sa postará o závlahu rastlín v čase vašej dovolenky, je obyčajná plastová fľaša. Do vrchnáka fľaše urobte malé dierky, cez ktoré potečie voda. Fľašu naplnenú vodou izbovej teploty vložte otočenú vrchnákom nadol do kvetináča. Nezabudnite, aby vrchnák smeroval čo najbližšie ku korienkom rastliny. Namiesto plastovej fľaše môžete použiť aj sklenenú fľašu od vína s korkovou zátkou. Korkovú zátku zvislo prevŕtajte a vložte do kvetináča rovnako, ako v prípade plastovej fľaše. Voda sa bude z fľaše uvoľňovať postupne podľa potreby rastliny. 

Selfwatering-Planters-2
Zdroj: https://helloglow.co/diy-self-watering-planter/

Špeciálne samozavlažovacie kvetináče

Veľmi obľúbeným riešením sú aj samozavlažovacie kvetináče, ktoré sú vyrobené tak, aby vám uľahčili zavlažovanie rastlín v čase vašej neprítomnosti. Okrem toho sú skvelým pomocníkom aj pre tých, ktorí na starostlivosť o rastliny nemajú čas alebo jednoducho zabúdajú na ich pravidelné polievanie. Samozavlažovacie kvetináče sú navyše veľmi štýlovým bytovým doplnkom. 

Pomôcky na samozavlažovanie rastlín 

Ak sa vám rastliny nechce presádzať do špeciálnych kvetináčov a hľadáte šikovné riešenie samozavlažovania rastliniek, odporúčame vám pomôcky na zavlažovanie. Tie nájdete v každom dobrom kvetinárstve či v predajni s rastlinami. Sú praktické a mnohé z nich vyzerajú ako štýlový bytový doplnok. Na trhu nájdete určite množstvo dizajnov, z ktorých si môžete vybrať. 

99eface181df5098696b71f45b425936
Automatické zavlažovacie gule do kvetináčov Aqualoon – 2 ks – InnovaGoods
Zdroj: https://www.zapardrobnych.sk/

Starostlivosť o rastliny si vyžaduje čas a vedomosti o tom, kedy a ako ich správne zalievať. Niektoré z nich stačí zalievať menej, iné si naopak vyžadujú veľa vody. Nenechávajte vaše rastliny bez vody a v čase odcestovania využite šikovné tipy a triky, ktoré vám zabezpečia, že vaše izbové rastliny bez problémov prežijú.