Snívate o rodinnom dome s kozubom a kladiete si otázku, kedy je najideálnejší čas riešiť stavbu kozuba? Máme odpoveď.

Optimálny čas na stavbu kozuba

Za najideálnejší čas stavby kozuba sa považuje ten, keď je váš dom ešte len v projektovej fáze. To znamená, že stavbu kozuba by ste mali riešiť v štádiu stavby rodinného domu. Samozrejme, stavbu kozuba si viete naplánovať aj v prípade, že ste vo vašom dome zabývaní už niekoľko rokov. Ako stavbu kozuba riešiť v tomto prípade? Existujú len tri skupiny ľudí, na základe toho, do ktorej patríte vy, sa líši aj stavba kozuba.

Do ktorej skupiny patríte vy? 

1. skupinu tvoria tí, ktorí majú len projektovú dokumentáciu svojho rodinného domu. To znamená, že sa stavba domu ešte nezačala. Ide tak o najideálnejší čas, kedy by ste mali riešiť stavbu kozuba, a to najmä z toho dôvodu, že si viete dobre premyslieť, aký kozub chcete a kde bude stáť. Premýšľať tak môžete nad plynovým kozubomkozubom na drevo. Z hľadiska toho, aký veľký dom máte, musíte prispôsobiť tomu aj výkon a účinok kozuba.

2. skupinu tvoria zas tí, ktorí už s výstavbou svojho rodinného domu začali. Samozrejme, aj v tomto prípade je možné stavbu kozuba riešiť. Ak však už máte postavené obvodové múry, položenú základovú dosku a na mieru vytvorený komínový systém, môže byť s umiestnením kozuba problém. Týka sa to najmä bezpečnostných dôvodov. Pred umiestnením je potrebné zohľadniť viacero kritérií, aby ste v tomto prípade nemuseli riešiť prerábky. Zbytočne vás to vyjde len peniaze navyše, ktoré by ste investovať vôbec nemuseli, ak by ste si vopred premysleli, že kozub chcete.

3. skupinu tvoria ľudia, ktorí vo svojom dome žijú už niekoľko rokov. V tomto prípade nastávajú už veľké obmedzenia pri stavbe kozuba. Samozrejme, profesionáli sa poznajú aj na základe toho, že si aj s takýmto problémom hravo poradia. Dôležité je však očakávať obmedzenia aj v umiestnení kozuba či opäť ďalšie náklady na prerobenie. Kozub je teda možné postaviť kedykoľvek, no treba počítať s rôznymi obmedzeniami a financiami navyše.

1100CR-Diamond

Čo je potrebné vedieť pred stavbou kozuba?

Pred stavbou kozuba sa však vždy uistite, že ide o profesionálnych krbárov, pretože zle umiestnenie mriežky, nevhodný výber krbovej vložky či výber nesprávnej izolácie, môže narobiť veľké problémy. Pred stavbou kozuba je však potrebné myslieť na vypracovanie projektu, ktorý zahŕňa aj vypracovanie projektovej dokumentácie.

Ďalej je potrebné nechať si vybaviť stavebné povolenie, ohlásenie o stavebných úpravách či súhlas so stavbou malého zdroja znečistenia ovzdušia. Dôležité je sa tiež sústrediť na samotnú stavbu kozuba a komína, ktorý musí spĺňať dôležité kritéria. Čo sa týka realizácie kozuba, vtedy je potrebné myslieť aj na typ krbovej vložky a na zabezpečenie realizácie krbu.

1000RD-gas-zonder-logo

Profesionálni krbári

Vždy sa vopred poraďte s krbármi, aký typ kozuba je pre vás tým najvhodnejším, či je lepšie vybrať kozub na plyn či kozub na drevo, aký nominálny výkon by váš kozub mal mať, aby vám dokázal vykúriť celú domácnosť a až následne podľa týchto parametrov si vyberte aj dizajn kozuba. V prípade, že hľadáte kvalitný kozub na drevo alebo na plyn vyrobený na Slovensku, s pekným dizajnom a so zárukou 8 rokov, neváhajte kontaktovať HT-Design. Nezabudnite si taktiež vyžiadať nezáväznú cenovú ponuku, ak sa vám niektorý z kozubov páči a máte o neho záujem.