Ochránia nás pred zvedavými pohľadmi náhodných okoloidúcich, svetlom pouličných lámp aj rozpáleným letným slnkom. Reč je o roletách na okná, ktoré sa stali trendom v moderných spôsoboch tienenia. Viete však, ako si spomedzi širokej ponuky vybrať správne?

Existujú krajiny, kde sa oplatí bojovať za každý lúč slnka. Typickým príkladom sú polárne oblasti či nám pomerne blízka Škandinávia. Možno ste už počuli o polárnej noci, približne dvojmesačnom období, keď slnko spoza horizontu prakticky ani nevyjde.

U nás však býva slnka dostatok – a počas najteplejších letných dní dokonca pre niektorých prebytok. Vtedy vám pomôžu moderné rolety na okná. Vybrať si môžete dokonca nielen podľa farby, ale aj materiálu či spôsobu a miery tienenia.

Celotieniace alebo „deň a noc“?

Látkové rolety patria medzi vyhľadávané doplnky mnohých domácností. Čoraz častejšie z okien vytláčajú tradičné žalúzie. Ideálnym riešením na ich plnohodnotnú náhradu sú rolety typu „deň a noc“ – typická kombinácia plnej látky a sieťoviny, ktoré si môžete podľa potrieb otvoriť i zatemniť.

Opakom takýchto roliet sú celotieniace rolety. Tie bývajú v niektorých prípadoch potiahnuté aj špeciálnou termovrstvou udržiavajúcou konštantnú teplotu. V lete sa tak nemusíte báť nahrievania od horúceho slnka, v zime zasa termorolera poslúži ako teplotný izolant a zlepší efektivitu vykurovania.

Samostatnú kategóriu tvoria bambusové rolety, tie bývajú najjednoduchšie aj najlacnejšie. Výborne sa hodia na chaty či do domácností zariadených v štýle boho. Ich prírodné vyhotovenie dotvorí celok teplého domova. Pri bambusových roletách však musíte počítať s väčšou priepustnosťou svetla. Drevo navyše prirodzene priťahuje prach, preto sa pripravte na častejšie čistenie.

Do steny, stropu i na okno

Ďalší výber padne na správny upínací systém. Montáž na stenu či strop si bude vyžadovať uchytenie pomocou hmoždín, takže sa nevyhnete vŕtaniu. Takéto riešenie je ideálne na pokrytie väčších sklenených plôch.

Väčšina používateľov však preferuje uchytenie na okenný rám. Aj v tomto prípade môžete roletu do okna navŕtať, ale pomôcť si môžete aj obojstrannou lepiacou páskou. Existujú dokonca rolety s nosným prvkom určeným na pripevnenie o rám okna – podobným spôsobom, ako pri vešiakoch na dvere.

Ak si nie ste výberom či montážou rolety istí, neváhajte sa poradiť s odborníkom. Predídete tak zbytočným stresom a dilemám.