Vyberanie vianočného stromčeka je pre mnohé rodiny vianočnou tradíciou. Aj napriek tomu, že umelé vianočné stromčeky dlhšie vydržia, tie živé majú svoje čaro. Okrem nádherného tvaru, prinášajú do domova príjemnú vôňu a pocit skutočných Vianoc. Toto sú tipy, ako vybrať ten najlepší živý vianočný stromček.

Živý vianočný stromček vs. umelý vianočný stromček

Vianočný stromček je jednou z dekorácií, ktorá by počas Vianoc nemala chýbať v žiadnej domácnosti. Dôležité je však vybrať ten správny vianočný stromček. Mnohé rodiny uprednostňujú umelý vianočný stromček, ktorý môžu používať niekoľko rokov. Takéto stromčeky majú väčšinou pravidelný tvar a v súčasnosti často pôsobia už ako živé. Majú však jednu nevýhodu. Umelé vianočné stromčeky neprinášajú do domácnosti ten pravý pocit Vianoc a taktiež nemajú priaznivý vplyv na ekológiu a životné prostredie. Pri výbere pravého vianočného stromčeka sa tiež môžete stretnúť s tvrdením, že živé vianočné stromčeky tiež nevplývajú priaznivo na ekológiu, keďže sa po vianočných sviatkoch vyhadzujú. Nie je to však pravda. Vianočné stromčeky sa pestujú na osobitnej farme, nie sú to vyrúbané stromy z lesa. Pokiaľ teda túžite po nádhernom živom vianočnom stromčeku, prinášame vám tipy, ako vybrať ten pravý.

christmas-tree-living-room-3d-rendering

Čerstvo narezaný vianočný stromček

Výber toho pravého vianočného stromčeku závisí predovšetkým od vášho osobného vkusu a od aktuálnej dostupnosti stromčekov. V našich končinách sú veľmi obľúbené napríklad vianočné stromčeky z borovice alebo jedle. Pri výbere je však potrebné zohľadniť aj tvar stromčeka či veľkosť. Predovšetkým venujte pozornosť výške vianočného stromčeka, aby sa vám do domácnosti vošiel a taktiež aj šírku stromu. Do výšky nezabúdajte pripočítať aj veľkosť stojana na strom a korunku či špic, ktoré by nemali na vianočnom stromčeku chýbať.

Vianočný stromček z jedle

Jedle sú charakteristické tým, že majú ploché, voskové ihličie a dlhé vetvy naukladané v hustých radoch. Farba jedle a vianočného stromčeka sa mení od striebristo zelenej až po tmavozelenú. Niektoré druhy jedlí majú na púčikoch nádych červenohnedej. Jedle majú tiež omnoho pružnejšie vety a konáre než borovice či smreky a majú veľmi výraznú vôňu. Možno aj práve kvôli tomu sú považované za ideálne živé vianočné stromčeky pre rodiny s deťmi. Počítať však treba s tým, že vianočné stromčeky z jedle môžu opadávať. Samozrejme, záleží to aj od druhu a typu stromčeka. Medzi obľúbené druhy patria napríklad:

  • Jedľa Fraser
  • Jedľa Grand
  • Jedľa Noble
  • Jedľa Balzam
  • Jedľa Douglas

Vianočný stromček z borovice

Vianočné stromčeky z borovice určite spoznáte na prvý pohľad. Ide o stromčeky, ktoré majú veľmi štíhle, dlhé ihličie pripevnené k vetvám v zhlukoch. Tieto stromčeky majú najčastejšie modrozelenú až tmavozelenú farbu. Vianočné stromčeky z borovice majú tiež veľmi silné konáre, preto sa nemusí obávať na nich položiť ťažšie vianočné ozdoby a vianočné dekorácie. Medzi najviac obľúbené patrí Borovica lesná, Virginia a Východná biela.

Vianočný stromček zo smreka

Smreky sú taktiež veľmi obľúbené vianočné stromčeky na Slovensku. Sú typické svojim hustým, kužeľovitým tvarom a silnými vetvami, čo znamená, že taktiež znesú väčšiu záťaž vianočných ozdôb a dekorácií. Smreky sú tiež charakteristické svojou farbou, pretože nejde o typicky zelené stromčeky. Práve Colorádsky modrý smrek je známy svojou striebristo modrou farbou. Medzi ďalšie odrody patrí Nórsky smrek a Biely smrek.

Ako vybrať pravý vianočný stromček?

Pokiaľ idete vyberať a kupovať živý vianočný stromček po prvýkrát, určite vám pomôžu tieto tipy:

  • Živý vianočný stromček vždy otestujte miernym potrasením – pár ihličí môže spadnúť, celé vetvy znamenajú, že je stromček suchý. Suchý stromček si určite nekupujte.
  • Hľadajte pekný symetrický stromček, aby ste ho vedeli rovnomerne ozdobiť.
  • Pred kúpou si vždy zmerajte veľkosť stromčeka, aby vám vošiel do miestnosti. Počítajte aj so stojanom a špicom.
  • Živý vianočný stromček skontrolujte z každej strany.
  • Vyskúšajte aj ohybnosť a pevnosť vetví, aby vám vianočné ozdoby a dekorácie časom zo stromčeka nespadli.
  • Uistite sa, že budete vedieť živý vianočný stromček preniesť domov. Príliš veľké stromčeky vám nemusia vojsť do auta. Dobre je pri sebe mať aj lano, aby ste stromček vedeli pripevniť.
  • Pri kúpe stromčeka si nechajte rovno upraviť a zrezať spodok stromčeka, aby vám vošiel do vášho stojana. Vďaka tomu ušetríte množstvo času a nervov. Odporúčame vám zobrať si stojan so sebou.
  • Nechajte si stromček zabaliť tým správnym spôsobom.
  • Po kúpe nechajte stromček aspoň 2 dni niekde odpočívať – napríklad v garáži.
  • Po vzpriamení a postavení stromčeka mu doprajte množstvo čistej vody. Prvé dva dni dávajte na stromček pozor, aby mal dostatok vody.
  • Vyberte to správne miesto v domácnosti, aby bol stromček dominantou domácnosti. Neumiestňujte ho v blízkosti kozubu alebo horiacich sviečok.
  • Po vianočných sviatkoch zlikvidujte stromček tým správnym spôsobom. Nevyhadzujte ich do kontajnerov pri vašich príbytkoch. Na vianočné stromčeky by malo mesto vyhradiť priestor. O likvidácii sa poraďte alebo si naštudujte pravidlá vášho mesta.

pexels-elina-fairytale-5859798

Pekne ozdobený živý vianočný stromček je to najkrajšie, čo počas Vianoc môžete vo svojej domácnosti mať. Okrem nádhernej vône prinášajú do domácnosti pocit skutočných Vianoc. Vyrobiť si dekorácie môžete samozrejme aj sami.