Jeden z najobľúbenejších sviatkov v roku je už takmer za rohom a presne teraz je správny čas navodiť si doma skutočnú vianočnú atmosféru. Pripravte si typické vianočné vône, ktoré vám v predvianočnom čase privedú do domácnosti pravého ducha Vianoc. Máme pre vás niekoľko DIY tipov, ako si vyrobiť tie najlepšie vianočné vône

pexels-cottonbro-6063688-scaled

Vlastnoručne vyrobené sviečky s vianočnou vôňou

Azda najznámejší a najjednoduchší spôsob ako rozvoňať domácnosť Vianocami je sviečka. Vonné sviečky nájdete v každej domácnosti a vždy sa výborne postarajú o to, aby sa celým vaši domovo niesla príjemná vôňa. O to viac, ak ide o vôňu, ktorá nám pripomína obľúbené Vianoce. Vonnú sviečku si nemusíte len kupovať, ale môžete si ju vyrobiť aj doma. Budete na to potrebovať len pár ingrediencií a šikovné ruky. 

Čo budete na výrobu sviečky potrebovať? 

  • vosk z čajových sviečok bez vône
  • knôt alebo drevený praskajúci knôt
  • nádobu na novú sviečku 
  • esenciálne oleje s vôňou Vianoc, škorice, jabĺk, pomarančov či ihličia
  • špagát a ceruzka

sviecky-vianocna-vona

Ako postupovať pri výrobe sviečky? 

Oddeľte vosk z čajových sviečok od obalu a knôtu a nechajte ho rozpustiť v hrnci. Zatiaľ, čo sa vosk rozpúšťa si pripravte nádobu na sviečku a dostatočne dlhý knôt. V prípade klasického knôtu je dôležité, aby ste si ho zabezpečili pomocou ceruzky na vrchu nádoby. Do rozpusteného čistého vosku pridajte pár kvapiek vami preferovaného vonného oleja a poriadne premiešajte. Horúci vosk následne opatrne nalejte do pripravenej nádoby. Keď vosk stuhne, odstrihnite knôt z ceruzky. Hotovú sviečku si ozdobte podľa vlastnej fantázie. Použiť môžete napríklad škoricové drievka, špagát či iné drobnosti. 

Vianočné vône v podobe dekorácií, ktoré rozvoňajú celý domov

Zdrojom vianočne vône nemusia byť len vonné sviečky. S trochou šikovnosti si môžete vyrobiť aj voňavé vianočné dekorácie. Napríklad girlanda zo sušených pomarančov, jabĺk a škorice, borovicová váza alebo vonné vrecúška. 

Pomarančová girlanda 

Výrobu pomarančovej girlandy zvládne každý. Okrem toho, že predstavuje peknú dekoráciu, sa postará aj príjemnú vianočnú vôňu, ktorá sa nesie celou domácnosťou. Vysušte si pomarančové a jablkové kolieska v rúre a následne ich navlečte na hnedý špagát. Pomedzi ne môžete uviazať aj škoricové drievka. Hotovo. Teraz už len stačí nájsť pre girlandu ideálne miesto. 

75a79d369e0ed006ac9c215946a620c5-1
Zdroj: Pinterest

Borovicová váza

Čo predstavuje viac vianočnú vôňu ako borovica? Urobte si malý vianočný stromček ešte pred Vianocami. Doneste si z prechádzky vetvy borovice a vložte ich do vázy s vodou. Na vetvičky môžete zavesiť kúsky pomarančov a je to. Všetko je pripravené na prevoňanie.

c2f0b3af79b4ea426c0491fbc28bdfa9
Zdroj: Pinterest

Vonné vrecúška s vianočnou vôňou

Ďalší skvelý spôsob, ako nechať u vás doma rozvoňať Vianoce je výroba malých vonných vrecúšok. Najskôr si pripravte malé textilné vrecúška. Môžete si ich kúpiť v obchode alebo svojpomocne ušiť doma. Do pripravených vrecúšok si nasypte zmes vianočných korení ako je škorica, badián či vanilka. Vrecúška zaviažte a za šnúrku ich zaveste do svojej domácnosti. 

136bf1de7215e69a452127a97de9e8f0
Zdroj: Pinterest

Vianočné vône sú pripravené. Teraz vám už len zostáva napiecť vianočné medovníky, zohnať darčeky a užívať si predvianočnú atmosféru v kruhu rodiny.