Využitie altánku v záhrade nachádzajú ľudia najmä v teplých letných mesiacoch, kedy je najlepší čas na sedenie vonku. Altánok predstavuje priestor, kde si môžete posedieť, grilovať, dokonca aj pestovať bylinky, no zároveň ste chránení pred slnkom a nepriaznivým počasím. Využitie altánku je naozaj rôznorodé a stále je aj pekným doplnkom do záhrady, ktorej pridá isté čaro. V tomto článku vám ponúkame inšpirácie na tie pravé altánky pre vás.

altánok-do-záhrady

Aké prevedenie altánku si zvoliť?

Najčastejším altánkom, ktorý sa v záhradách vyskytuje, je práve drevený altánok. Môže byť vyrobený z rôznych druhov dreva, ale pokiaľ chcete, aby vám vydržal čo najdlhšie, tak si zvoľte tlakovo impregnované borovicové drevo. Tento druh dreva vám poskytuje trvácnosť a odolnosť voči viacerým spôsobom poškodenia. Drevené altánky sa ešte zvyknú obkladať dreveným alebo bitúmenovým šindľom a plechom.

Plastové altánky predstavujú lacnejšiu, ľahšiu, ale stále dlhotrvajúcu alternatívu na váš dvor. Pokiaľ chcete s altánkom manévrovať, prípadne ho uskladniť, keď sa nepoužíva, tak môže byť pre vás plastový altánok tou najlepšou voľbou. Výhodou plastu je hlavne to, že sa dá rýchlo a jednoducho tvarovať a vy nevynaložíte veľa úsilia pri jeho konštrukcii. Ďalšou výhodou je, že plast nekoroduje, nehrdzavie a je vodoodolný. Plastové altánky môžete tiež rýchlo a ľahko vyčistiť hadicou alebo mokrou handrou a mydlom. Diely v prípade potreby viete jednoducho vymeniť.

altánky

V súčasnosti sú veľmi vyhľadávanou možnosťou vlastného altánku práve pergoly. Sú kvalitné, dizajnové, funkčné a vo väčšine prípadov z hliníkového materiálu. Pozostávajú zo stĺpov, ktoré držia strešný rošt z trámov a krokiev. Strešnú mriežku môžete ponechať otvorenú alebo zakrytú, ak chcete byť chránení. Pergoly môžu byť samostatne stojace alebo pripojené k domu. Predstavujú jednoduchý a minimalistický dizajn, ktorý sa hodí takmer ku každému domu. Poznáme rôzne typy pergol ako je napríklad:

  • bioklimatická,
  • látková,
  • imidžová,
  • klasická,
  • urbanistická.

pergola

Rôzne inšpirácie na vylepšenie vášho altánku

Altánok nie je len priestor na sedenie, ale môže byť aj vrcholom vášho záhradného dizajnu. Môžete do tohto priestoru vniesť aj kus farby podľa toho, čo obsahuje vaša záhrada. V prípade listnatých alebo trávnatých povrchov môžete zvoliť jemné farby ako je biela, bledomodrá alebo farba svetlého prírodného dreva. Ak vo vašej záhrade prevažujú skalky alebo kamene, môžete zvoliť väčšiu farebnosť alebo kombináciu dvoch inklinujúcich farieb.  

Ako získať vlastný altánok?

Pokiaľ ste sa rozhodli, že chcete mať vo svojej záhrade krásny altánok, tak najčastejším spôsobom je obrátiť sa na firmu, ktorá ich poskytuje. Tá vám altánok vyrobí, doručí a zmontuje na záhrade. Ak si veríte a ste zdatný kutil, ktorého len tak niečo neodradí a radi si postavíte veci svojpomocne, potom môžete aj vlastný altánok.

Problém predstavujú drevené altánky a ich hlavná konštrukcia, pretože je veľmi masívna a ťažká. Na jej skonštruovanie je potrebné profesionálne náradie, ktoré sa nenachádza v každej domácnosti. Taktiež v prípade kúpy neskonštruovaného altánku vám predajca nemusí uznať reklamáciu kvôli neprofesionálnemu zaobchádzaniu pri stavbe. Aby ste sa vyhli prípadným problémom a starostiam, zvoľte si ľahší variant, a to hotový altánok, pri ktorom sa vyhráte len s drobnými úpravami.

altánok

Je už len a len na vás, aký typ altánku si zvolíte, a to či už stavíte na kvalitu, ľahkosť, trvácnosť alebo pekný dizajn. Avšak čím skôr sa pre svoj vysnívaný altánok rozhodnete, tým skôr si jeho výhody môžete naplno užívať v kruhu svojich najbližších. Určite nájde altánok to správne využitie aj vo vašej záhrade.