Drevodom na kľúč alebo radšej murovaný dom? Dilema, ktorá sprevádza mnoho kupcov bývania. Dom nie sú topánky, s ktorými, keď nie ste spokojní, tak ich jednoducho vymeníte. Dom je pre väčšinu ľudí najväčšou životnou investíciou, preto treba zvážiť všetky plusy – mínusy a vybrať si možnosť, ktorá je pre vás do budúcnosti najlepšia.

Typ materiálu použitého na stavbu domu 

Typ materiálu použitého na stavbu nového domu je veľmi dôležitý, pretože určuje kvalitu dizajnu, pohodlie a životnosť konštrukcie. Napriek širokej škále stavebných materiálov používaných každý deň, drevo a tehla zostávajú najobľúbenejšími typmi materiálov používaných v moderných budovách. Oba materiály majú svoje výhody a nevýhody
a individuálne voľby sa môžu líšiť v závislosti od vášho rozpočtu a preferencií.

dom-z-tehly

Drevodom na kľúč a jeho výhody

Medzi prednosti drevených domov patrí najmä cena, a preto sa považujú za dostupnejšiu alternatívu, napríklad pre rodiny s deťmi. Tento typ domu je ekologickejší. Je vyrobený z prírodných materiálov, ktoré sú biologicky odbúrateľné a recyklovateľné. Domy z dreva sa stavajú omnoho rýchlejšie a jednoduchšie ako murované domy. Drevo získava body aj za estetickú flexibilitu. Návrhom sa v tomto prípade nekladú žiadne medze. Drevo je možné maľovať, voskovať, lakovať, rezať, lepiť a pribíjať klincami. Umožňuje viac kreativity a keďže sa s drevom výborne pracuje, viete svoje vysnívané predstavy o novom bývaní aj zrealizovať.

Nevýhody drevodomov

Napriek mnohým výhodám, drevo nie je také spoľahlivé ako použitie tehál alebo iných stavebných materiálov. To sa pripisuje skutočnosti, že sú náchylné na rôzne druhy škodcov ako sú termity, tesárske mravce, tesárske včely a ďatle. Nepriateľom pre drevodom je voda a následná pleseň, ktorá môže spôsobiť rozsiahle poškodenie konštrukcie. Za nepriaznivého počasia sa drevo rozťahuje a sťahuje a môže sa zdeformovať alebo prípadne ohnúť. Z tohto dôvodu je nevyhnutný monitoring a pravidelná údržba celej stavby, ako pravidelné škrabanie a maľovanie.

drevodom-na-kľúč

Murovaný dom 

Jednoduchší na údržbu je tehlový dom. Avšak pod podmienkou, že použijete na výstavbu kvalitnejšie tehly. Budú vás síce stáť viac peňazí, ale môžete predísť nežiaducim následkom ako vzniku plesní, vlhkosti a v konečnom dôsledku aj prasklinám. Vyrábajú sa v rôznych typoch, veľkostiach a materiáloch, ktoré sa môžu líšiť v závislosti od času a regiónu. Domy z tehál majú vydržať dlho, pretože sú vysoko trvácne a odolné voči prírodným živlom. Aj to je jedným z dôvodov, prečo mnoho kupujúcich uprednostní murovaný dom.

Faktory, ktoré treba zvážiť pri výbere domu?

Hoci je drevodom na kľuč veľmi obľúbený, vyžaduje si vysokú údržbu v porovnaní s tehlovými domami. Počiatočné náklady murovaných domov môžu byť o niečo vyššie, avšak z dlhodobého hľadiska vám môžu pomôcť ušetriť peniaze vďaka nízkym nákladom na údržbu. Hoci drevo aj tehlové materiály sú vhodné pre vidiecke a mestské sídla, tehly fungujú neuveriteľne dobre v chladnom podnebí, pretože si zachovávajú prirodzené teplo. Drevodom na kľúč môže vyžadovať príležitostnú povrchovú úpravu, ošetrenie a výmenu, zatiaľ čo tehla vyžaduje malú alebo žiadnu údržbu, pretože je odolná voči poškodeniu.

drevodom-na-kľúč-výhody-

Podľa nášho súčasného systému mnoho stavebných firiem a stavebníkov uvádza, že používanie dreva zrýchľuje stavbu domu. Je zrejmé, že ľudia v súčasnom systéme sú zvyknutí stavať domy z dreva; to však neznamená, že stavanie z betónu nemôže byť v budúcnosti efektívnejšie.