Šíria sa mnohé mýty o tom, že drevodomy sú nekvalitné stavby. My vás však presvedčíme o opaku a o tom, prečo by ste si mali postaviť práve drevodom.

Drevodom vs. zrub

V prvom rade je potrebné vedieť rozdiel medzi drevodomom a zrubom. Ak chodíte na dovolenku niekam na chatu, pravdepodobne ste ubytovaní v zrube. Ide o dom, ktorý na prvý pohľad prezrádza, že ide o drevenú stavbu. Často však zruby slúžia len na rekreačné bývanie. Naopak drevodomy sú drevené nízkoenergetické montované domy, v ktorých môžete bývať celoročne. Keďže ide o stavbu z dreva, bývanie v ňom ponúka mnoho výhod. Poďme sa na nich spoločne pozrieť.

model-house-project-blueprints

Výhody bývania v drevodome

Tak ako každá stavba ponúka niekoľko výhod a nevýhod, tak je to aj pri stavbe drevodomu. Ak ste sa niekedy stretli s tvrdením, že drevodomu majú nízku životnosť, často sú napadané hmyzom alebo plesňou a nemajú dostatočnú zvukovú a tepelnú izoláciu, mali by ste vedieť, že išlo len o mýty. Kvalitná stavba drevodomu ponúka ďaleko viac výhod, než si možno myslíte.

1. Odolná stavba voči škodcom a plesniam

Nízka odolnosť sa pri drevodomoch často skloňuje. Napriek tomu, že ide o drevenú stavbu, tak môžete počítať, že kvalitná stavba drevodomu je odolná či už voči škodcom, plesniam alebo dokonca voči požiaru. Je to najmä z dôvodu ošetrenia dreva pred jeho stavbou. Tak ako každá stavba domu, aj odolnosť drevodomu súvisí s kvalitou stavby a s kvalitou použitého materiálu. V prípade, že si na stavbu vášho drevodomu zaobstaráte profesionálnu firmu, nemôže sa stať, že by vám dom napadli či už škodcovia, plesne alebo sa vám v ňom vytvorili huby.

2. Finančne výhodnejšia než murované domy

O drevodomoch nemožno povedať, že sú to najlacnejšie stavby. Veľmi lacné drevodomy často môžu odzrkadľovať aj ich kvalitu. Čo je však možné povedať je to, že drevodomy sú oproti murovaným stavbám o niečo finančne výhodnejšie. Je to najmä z dôvodu nižších nákladov na prácu, na dopravu potrebných materiálov a odvoz odpadu či z dôvodu rýchlejšej stavby.

3. Nižšie náklady na kúrenie

Nižšie náklady vznikajú aj pri kúrení. Vôbec sa nemusíte obávať toho, že hrúbka stien drevodomu ovplyvní tepelno-izolačné vlastnosti stavby. Práve naopak, drevodomy sú úsporné nízkoenergetické stavby a majú vynikajúce tepelno-izolačné schopnosti. Preto sú náklady na kúrenie viditeľne nižšie ako pri murovanej stavbe.

real-estate-broker-agent-presenting-consult-customer-decision-making-sign-insurance-form-agreement

4. Rýchlosť výstavby drevodomu

Oproti murovaným domom, pri ktorých sa využíva mokrý spôsob stavby, je výstavba drevodomu podstatne rýchlejšia. Pri stavbe drevodomu sa využíva tzv. „suchý proces“, a to znamená, že nie je potrebné čakať napríklad na schnutie betónu. Čo sa týka hrubej stavby montovaného drevodomu, tá je skutočne veľmi rýchla, keďže sa jednotlivé kusy na mieste určenia len poskladajú podľa podrobného projektu.

5. Presnosť stavby

Keďže sa drevodom vyrába vo výrobnej hale na mieru a na mieste sa jednotlivé kusy skladajú, môžete tento proces stavby považovať za veľmi presný. Kusy drevodomu do seba krásne zapadajú ako puzzle či lego kocky.

6. Prispôsobenie vonkajšej fasády

Kým zruby je veľmi jednoduché rozpoznať na prvý pohľad, pri drevodome to tak jednoduché byť už nemusí. Nízkoenergetické drevodomy vyzerajú ako klasické murované stavby, a preto si ich vonkajšiu fasádu môžete prispôsobiť tak, ako vy chcete.

7. Ekologická stavba domu

Drevo je skvelým prírodným zdrojom, ktorý má výborné vlastnosti, či už tepelno-izolačné alebo tie zvukové. Okrem nižších nákladov na stavbu, na energie, sú drevodomy výhodné aj z hľadiska životného prostredia. Sú často označované aj ako eco-friendly stavby, keďže drevo patrí medzi obnoviteľný zdroj.

plans-house

8. Výstavba drevodomu je možná počas celého roka

Či už plánujete stavať drevodom v chladných alebo teplých mesiacoch, je to jedno. Je to práve z dôvodu suchej stavby. Preto sa pri stavbe drevodomu nemusíte obmedzovať, kedy vôbec stavať začnete.

9. Flexibilita drevodomu

Výhodou dreva je taktiež to, že je jednoduché na spracovanie a prispôsobovanie veľkosti či tvaru. To znamená, že váš drevodom môže mať akýkoľvek jedinečný moderný tvar a štýl, aký si sami zvolíte. Mnoho profesionálnych firiem vám umožňuje vybrať si katalógový projekt domu, ktorý si môžete prispôsobiť vašim požiadavkám, ale taktiež vám vytvoria aj vlastný projekt podľa vašich predstáv. Okrem flexibility je výhodou drevodomov aj lepšie využitie zastavanej plochy, najmä v prípade malých pozemkov.

10. Stavbu drevodomu zabezpečí jedna firma

Ďalšou výhodou stavby drevodomu je praktické využitie jednej firmy. Na realizáciu tak budete potrebovať skutočne len jednu profesionálnu firmu, ktorá vám od vytvorenia projektu domu, konštrukcie, zabezpečí všetko až po odborné práce, ako sú elektroinštalácie, vodoinštalácie, vykurovanie, montáž sadrokartónov, obklady, dlažby či zatepľovacie práce. Vďaka tomu ušetríte aj množstvo času a nervov s vybavovaním všetkých záležitostí.

OSKAR-Drevodom-Zvolen-original

V prípade, že máte záujem o kvalitnú stavbu drevodomu s navrhnutím vlastného projektu, potom neváhajte kontaktovať slovenskú firmu Drevodom Zvolen, ktorá vám postaví váš vysnívaný dom, a to či už drevodom alebo murovaný dom kdekoľvek na celom Slovensku.