Nájdenie vášho vysnívaného domu je len malou časťou procesu kúpy nehnuteľnosti. Predtým, ako sa začnete obzerať po nehnuteľnostiach, zistite či vám schvália žiadosť o hypotéku a sumu, ktorú si môžete požičať. Hypotéka je nevyhnutnosťou, ak nemôžete zaplatiť celú sumu nehnuteľnosti z vlastného vrecka.

V prípade, že nehnuteľnosť nekupujete v hotovosti, budete musieť požiadať o hypotekárny úver.  Vybavenie žiadosti o hypotéku môže byť však náročný a zdĺhavý proces. Jednou z najlepších vecí, ktorú môžete urobiť, je pripraviť si všetko vopred. Pred podaním žiadosti o hypotéku si skontrolujte svoju úverovú správu a zostavte si zložku dokumentov.

mladý-pár-dostal-hypotéku-na-dom

Prečo ľudia žiadajú o hypotéku? 

Cena bývania je často oveľa vyššia ako množstvo peňazí, ktoré väčšina domácností ušetrí. Výsledkom je, že hypotéky umožňujú jednotlivcom a rodinám kúpiť si nové bývanie tak, že zložia len relatívne malú akontáciu, napríklad 20 % z kúpnej ceny, a na zvyšok získajú úver. Úver je potom zabezpečený hodnotou nehnuteľnosti pre prípad, že by dlžník nesplácal svoje záväzky.

Ako postupovať pri žiadosti o hypotéku?

Žiadosť o hypotéku môžete podať priamo u veriteľa, napríklad v banke. Využiť môžete aj hypotekárneho makléra, ktorý bude vo vašom mene jednať s veriteľmi a poradí vám počas procesu schválenia hypotéky.

Hypotéka

Pojem hypotéka, tiež označovaná ako hypotekárny úver, je dohoda medzi vami (dlžníkom) a hypotekárnym veriteľom o kúpe alebo refinancovaní nehnuteľnosti bez toho, aby ste mali všetku hotovosť vopred. Táto zmluva dáva veriteľom zákonné právo privlastniť si nehnuteľnosť, ak nesplníte podmienky svojej hypotéky, najčastejšie tým, že nesplatíte peniaze, ktoré ste si požičali.

Pôžička

Pojem „pôžička“ možno použiť na označenie akejkoľvek finančnej transakcie, pri ktorej jedna strana dostane jednorazovú sumu a súhlasí so zaplatením peňazí späť.

žiadosť-u-hypotekárny-úver

Úroková sadzba

Úroková sadzba je percento, ktoré ukazuje, koľko zaplatíte svojmu veriteľovi každý mesiac ako poplatok za požičanie peňazí. Úrokovú sadzbu, ktorú zaplatíte, určujú makroekonomické faktory.

Akontácia

Akontácia sú peniaze, ktoré zaplatíte vopred na kúpu nehnuteľnosti. Vo väčšine prípadov si musíte na získanie hypotéky odložiť peniaze. Výška zálohy sa bude líšiť v závislosti od typu úveru, ktorý dostávate. Väčšia záloha vo všeobecnosti znamená lepšie podmienky úveru a lacnejšiu mesačnú splátku.

Veriteľ

Veriteľ je finančná inštitúcia, ktorá vám požičiava peniaze na kúpu nehnuteľnosti. Vaším veriteľom môže byť napríklad banka. Keď žiadate o hypotéku, váš veriteľ skontroluje všetky informácie, aby sa uistil, že spĺňate jeho štandardy. Každý veriteľ má svoje vlastné normy na to, komu požičia peniaze.

veriteľ-banka

Dlžník

Dlžník je fyzická osoba, ktorá hľadá pôžičku na kúpu nehnuteľnosti. Možno budete môcť požiadať o pôžičku ako jediný dlžník, alebo môžete požiadať o spoludlžníka. Ak ku pôžičke pridáte ďalších dlžníkov s príjmom, môžete získať nárok na drahšiu nehnuteľnosť.

Spolupodpisovateľ

Niekedy z dôvodu negatívnej úverovej histórie alebo žiadnej úverovej histórie môže veriteľ požiadať potenciálneho dlžníka, aby našiel spolupodpisovateľa hypotéky. To je synonymum aj pre spoludlžníka. Uzavrú právne záväznú zmluvu, ktorá ich bude brať na zodpovednosť za zaplatenie hypotéky s alebo bez akýchkoľvek vlastníckych práv, ak by dlžník nesplácal úver.

Stať sa majiteľom nehnuteľnosti nie je jednoduché a lacné, no stojí to za tú námahu. Je dôležité, aby ste si našli čas na to, aby ste sa oboznámili s tým, čo je hypotéka.