Architektúra dostala zelenú a my už po 20-krát poznáme laureátov architektonickej súťaže CE ZA AR 2021. Ocenenie získalo spomedzi osemdesiatich prihlásených diel len šesť z nich. Ak vás architektúra zaujíma alebo sa chcete inšpirovať pri stavaní a zariaďovaní vášho domu, potom nahliadnite do článku, ktorý sme si pre vás pripravili.

Architektonická súťaž CE ZA AR 2021

S architektonickou súťažou CE ZA AR sa stretávame už po dvadsiatykrát. Poslaním tejto ceny je zvýšiť informovanosť verejnosti o práci architekta, o význame tejto profesie či o tom, aký má vplyv na tvorbu životného prostredia. Cieľom je tiež prezentácia a podpora architektonickej tvorby členov Slovenskej komory architektov, ktorí sa prihlásili a získali ocenenie. Úlohou je tiež zdôrazniť kultúrnu hodnotu architektonických diel, podporovať excelentnosť profesionálnych výkonov architektov, ale najmä kultivovať verejné povedomie o nutnosti rozvoja kvalitnej architektúry. A to je hlavným dôvodom, prečo sa Slovenská komora architektov rozhodla prezentovať nominované diela, ktoré si zaslúžia zvýšenú pozornosť.

Kategórie súťaže CE ZA AR 2021

V tejto súťaži môže byť ocenených šesť stavieb, pretože sa súťaží v šiestich kategóriách. Tento rok bolo do súťaže prihlásených až osemdesiat diel, kde si porota vybrala na osobné prehliadky tridsať z nich. Následne sa do finále dostalo osemnásť stavieb, ktoré súťažili v kategóriách:

  • Rodinné domy
  • Bytové domy
  • Občianske a priemyselné budovy
  • Fenomény architektúry
  • Interiér
  • Exteriér

Víťazné diela súťaže CE ZA AR 2021

V tomto prípade skutočne architektúra dostala zelenú a vy sa môžete pozrieť a inšpirovať víťazmi jednotlivých kategórií, ktoré ocenila medzinárodná porota v tomto zložení. Za Slovensko to boli Peter Moravčík, Pavol Šilla a Bohunka Koklesová, za Holandsko Táňa Buijs-Vítková a za Českú republiku Štěpán Valouch, Jakub Cigler a Vladimír Sitta.

Víťazné dielo v kategórii rodinné domy získal DOM V postavený v Bratislave. Architektmi tejto stavby sú Martin Skoček, Lucia Miklová a krajinný architekt Michal Marcinov. Porota túto stavbu ohodnotila veľmi kladne, za čo stavba právom získala ocenenie. Ich hodnotenie odrážalo to, že ide o rodinný dom, ktorý prehodnocuje princíp tradičného trojdielneho dedinského domu. Je v ňom zvládnutá nádherná práca so svetlom, čistotou a prevedenie tvaroslovia tradičného krovu a priestranného interiéru, ktorý upúta najmä svojou harmóniou, detailmi a materialitou. Je v ňom tiež dokonalo zvládnuté prepojenie s prírodou, záhradou, parkovou úpravou, ale aj recykláciou či zanechaním uhlíkovej stopy.

1405020_DSC3018_matejhakar-4ku3

Víťazné dielo v kategórii bytové domy získali Bytové domy Kamence, Etapa 1 sú postavené v Kysuckom Novom Meste. Architektmi týchto bytových domov sú Michal Sulo, Miriam Lišková a krajinní architekti Ján Augustín a Iveta Augustínová. Tieto bytové domy si získali porotu najmä dobrým koncepčným riešením urbanistického celku. Tento koncept vzišiel z architektonicko-urbanistickej súťaže návrhov, ktorá tvorí vysoký predpoklad na to, že následná projektová dokumentácia vo svojej záväznej podobe nevynechá spomínané východiská, ktoré sú podmienkou kvalitného bývania.

IMG_5639-PANEL

Víťazné dielo v kategórii občianske a priemyselné budovy získala Súkromná základná škola Guliver, ktorá je postavená v Banskej Štiavnici. Architektmi tejto súkromnej základy školy sú Richard Murgaš, Martin Lepej a Lukáš Cesnak. Podľa slov porotcov tento Objekt svojou architektonickou a dizajnérskou kvalitou a prevedením ďaleko presahuje štandardy v oblasti školských stavieb, a to nielen na Slovensku. Budova poukazuje na to, aké dôležité je venovať čas a priestor deťom, aké dôležité je vytvoriť im zázemie, ktoré je pre nich inšpiráciou.

SKOLABS_06I3319_b

Víťazné dielo v kategórii Fenomény architektúry získal Hrad Uhrovec, ktorý navrhli Martin Varga, Martin Kvitkovský a Pavol Paulíny. Na základne hodnotenia poroty môžeme povedať, že hrad Uhrovec je exemplárnym príkladom v prístupe pamiatkovej obnovy a spoločného historického dedičstva, pretože pri stavbe takejto budovy je potrebné poznať históriu a mať úctu k pôvodnej architektonickej substancii. Podobný efekt aký sa vytvoril pri Hrade Uhrovec často badať v prácach, keď si architekti sami sebe stavajú domy. Tu však šlo o stavby s verejným dosahom.

HRAD_UHROVEC_2020_big_res-016

Víťazné dielo v kategórii interiér získal interiér 1903 ktorý nájdete v Trnave. Hodnota tohto bytu spočíva najmä v jeho odvážnom a experimentálnom riešení, ktoré však nenarušuje vzdušnosť a veľkorysosť vnútorného priestoru. Tento interiér vznikol v kombinácii invencie a v spolupráci s rešpektom pre architektonické riešenie.

M2A9774

Víťazné dielo v kategórii exteriér Neformálne mo(nu)menty nájdete v Petržalke. Mo(nu)menty sú vyhliadkou, ktorá otvára oči tam, kde sú všetci slepí. Táto idea vznikla v rámci starej obchodnej cesty spájajúcej severnú a južnú Európu. Výsledkom sú tri kolektívne diela pozdĺž Chorvátskeho ramena. Na jednej strane reagujú na dané situácie v parku v súvislosti s plánovanou električkovou traťou, kým na druhej strane formujú metódy, ktoré každému projektu dovoľujú pracovať s rovnakými pravidlami, avšak s potenciálom iného výsledku na inom mieste.

MG_4265Všetky tieto stavby majú niečo do seba a právom vyhrali ocenenie CE ZA AR 2021. Ak si chcete pozrieť a dozvedieť sa o súťaži a o ocenených stavbách viac, pokojne si pozrite oficiálnu stránku CE ZA AR