Stavba sádrokartonových konštrukcií sa stáva stále populárnejšou voľbou pre úspešné interiérové riešenia. Sádrokartón nie sú len dosky, ale aj ďalšie príslušenstvo, ako sú profily, tmely, pásky a s tým spojený náradie. V každej fáze inštalácie budete potrebovať niečo trochu odlišné. Pripravili sme pre vás prehľad nevyhnutností, bez ktorých by ste sa nemali zaobísť. Inštalácia sádrokartónu obvykle začína až vtedy, keď je podklad (stena, strop alebo podlaha) pripravený. To znamená hladký a suchý povrch. Konštrukcia z kovových profilov (tzv. rastr) sa vytvorí najprv, a potom prichádza na radu rezanie a skrutkovanie SDK dosiek, tmelenie a brúsenie.

Každá inštalácia sádrokartónu je samozrejme trochu iná, a tak nemôžeme opísať úplne všetky druhy príslušenstva. Zamierime však na tie, ktoré sa najčastejšie využívajú.

Sádrokartónové profily – Základ konštrukcie

Ak nemáte v úmysle priamo lepiť SDK dosky na stenu, budete potrebovať sádrokartónové profily. Väčšinou sa vyrábajú z pozinkovaného oceľového plechu a líšia sa podľa toho, kam ich umiestňujete. Nezabudnite však vystuženie. Na to poslúži ideálne CD profil, ktorému sa venujeme nižšie.

Pre výstavbu stien slúžia UD a CD profily. „Úvéčka“, ako sa im tiež hovorí, sú vodorovné a s ich pomocou pripevníte SDK dosky k podlahe a stropu. Na ich vnútornú stranu je potrebné pridať samolepivú penovú tesniacu pásku, ktorá pomáha so zvukovou izoláciou. Kolmo na UW sa potom montujú CD profily (stojiny), a dohromady tak vytvárajú rastr.

Na trhu dnes nájdete aj špeciálne, zosilnené UA profily, ktoré znesú viac zaťaženia než ich príbuzné „cévéčka“. Sú vhodné napríklad pri montáži sádrokartónu do kúpeľne, na miestach, kde plánujete zavesiť umývadlo alebo skrinku.

Pre sádrokartónové podhľady sú určené „údéčka“ a „cédéčka“. Najprv sa po obvode miestnosti inštalujú UD profily, opäť sa pridáva zvuková izolácia vo forme penovej pásky, a potom sa do UD profilov zasúvajú CD profily. Tie slúžia k uchytaniu samotných SDK dosiek. Ak nechcete strop príliš znížiť, môžete sádrokartón priamo montovať pomocou HUT profilov, ktoré sa jednoducho ukotvia na podklad natláčacím hmoždincom. Všetko, čo potrebujete pre konštrukciu, získate napríklad od výrobcov ako Rigips alebo Knauf.

Vruty a spojovací materiál – Aby to držalo pohromade

Okrem profilov budete potrebovať aj spojovací materiál. Ten slúži na spojenie profilov medzi sebou a k uchytaniu konštrukcie. Vhodné sú vruty, skrutky, natláčacie hmoždinky, závesy, stropné hrebíky, stavebné úchyty a rôzne druhy spojiek. Nezaobídete sa ani bez šróbováka (najlepšie akumulátorového), vŕtačky, vodováhy, metra, kladívka a nožníc na plech. Vždy záleží na tom, aký typ konštrukcie plánujete. Iné vruty budete potrebovať na stavbu steny a iné na uchytávanie sádrokartónu na kroky. Ak si nie ste istí, pozrite sa do návodu alebo sa opýtajte priamo v stavebninách, kde budete nakupovať materiál.

Rezanie a úprava dosiek si vyžaduje špeciálne náradie

Keď už máte hotovú konštrukciu zo sádrokartónových profilov, prichádzajú na radu dosky. Môžete si vybrať opäť od Rigipsu alebo Knauf. Na jednoduché rezanie dosky vám postačí nôž, pre zložitejšie výrezy je lepšie použiť pilu s očkom. Hrany sádrokartónu sa upravujú špachtľou na sádrokartón a s pomocou nožov na plech vyrežete otvory priamo do dosiek. Ak sa chystáte na montáž sádrokartónu svojpomocne a tápete, čo presne kúpiť, poraďte sa priamo v obchode. Alebo si nájdite remeselníka u nás. Ten už bude vedieť, čo a ako.

ryan-ancill-veee7a3x80y-unsplash-1-scaled

Stavebná chémia pre správne tmelenie a spárovanie

Keď sú všetky sádrokartónové dosky na svojom mieste, prichádza na radu úprava. Začína sa spárovaním, na ktoré budete potrebovať tmel. Môžete si vybrať medzi práškovým, ktorý sa rozmiešava vo vode, a pastovým. Ten je pripravený od výrobcu, a tak ho môžete začať rovno nanášať. Ak je príliš hustý, jednoducho ho zriedite trochou vody. Po spárovaní sa celá plocha sádrokartónu premaže finálnym tmelom (stierkou) a nakoniec sa obšmirgluje, či už ručným hobličkom alebo elektrickou brúskou. Brúsenie sádrokartónu nie je práve zábavná činnosť, pretože sa pri nej prachá ako pri Rally Dakar. A tak pre vás máme jeden tip od Rigips: tmel Rifino Top, ktorý nie je potrebné brúsiť. Nanáša sa špeciálnou špachtľou, v veľmi tenkej vrstve, a tak sa nakoniec brúsi len miesta, kam sa špachtľa nedostala. No skúste si to sami:

Pre malovanie si pripravte kvalitnú penetráciu

Predtým než sa pustíte do malovania, dôkladne skontrolujte povrch sádrokartónu. Nemali by na ňom byť nerovnosti, rýhy alebo praskliny. Zvlášť si pozrite miesta, na ktoré dopadá svetlo, pretože hlavne tam by neskôr mohli presvitať nedokonalosti. Potom už môžete dosky pretrieť penetráciou. Ta zjednotí nasákavosť sádrokartónu a tmelu, zvýší prilnavosť a povrch celkovo spevní. Čo sa týka farieb, hodí sa použiť disperzné alebo akrylátové farby. Môžete však získať aj také, ktoré sú určené špeciálne pre sádrokartón.