Japandi patrí v posledných rokoch medzi veľmi obľúbené interiérové štýly. Jeho podstata spočíva v prepojení japonského a škandinávskeho dizajnu, ktorý prekypuje minimalizmom a funkčnosťou. Pozrime sa spoločne na to, ako si vytvoriť interiér v japandi štýle. 

wabi-sabi-interior-of-living-room-2022-04-08-13-08-33-utc-scaled

Japonská estetika Wabi Sabi a životný štýl hygge 

Ako sme už spomenuli, japandi je priesečníkom japonskej estetiky s využitím škandinávskej pohodlnosti a funkčnosti. Toto spojenie vytvára útulný minimalizmus, ktorý lahodí oku. Wabi Sabi stelesňuje japonskú estetiku. Tá sa do interiérového dizajnu preniesla v znamení drobných nedokonalosti, ktoré sú súčasťou života. Dánsky štýl hygge naopak prezentuje pohodlie a pocit domova, ktorý v interiéri nadobúdame. Stretnutie týchto dvoch filozofií prinieslo do interiérového dizajnu minimalistický štýl japandi. 

Rozdiely a podobnosti v japonskom a škandinávskom dizajne

Oba interiérový štýly v sebe nesú črty, ktoré ich spájajú alebo rozdeľujú. Medzi podobnosti japonského a škandinávskeho dizajnu považujeme čisté línie, funkčnosť a praktickosť priestoru a takisto prírodné prvky. Hlavný rozdiel medzi týmito dvoma štýlmi spočíva vo výbere farieb. Kým škandinávsky dizajn uprednostňuje svetlé tóny farieb, japonský štýl sa nebojí tmavých odtieňov v dreve či výbere doplnkov. 

modern-interior-japandi-design-living-room-hampton-style-3d-render-illustration-scaled

Začnite výberom farieb

Ak chcete svoj domov zariadiť v japandi štýle, rozhodne začnite výberom farebnej palety. Najideálnejšou voľbou je svetlo béžová v kombinácii s bielou, ktorá bude výborne fungovať s rôznymi typmi dreva a dekorácii. 

Minimalistický a dizajnový nábytok

Ďalším krokom je výber nábytku. Hľadajte predovšetkým minimalistické kúsky s čistými líniami. Všetky kusy nábytku by mali navyše farebne korešpondovať. V tejto časti je lepšie investovať do kvalitného nábytku napríklad z masívu. V prípade lacnejších možností sa rozhliadnite napríklad po nábytku z IKEA, ktorý reflektuje škandinávsky minimalizmus. Nezabudnite aj na menších nábytok ako sú stolíky, taburetky či menšie police. 

japandi-style-interiorminimal-living-room-with-wood-chairs-ceiling-lamp-scaled

Japandi štýl spočíva v detailoch

Hoci patrí Japandi medzi minimalistické štýly, nezabúdajte na detaily. Práve v tých celý koncept spočíva. Pridajte do interiéru textúry v podobe lamelov alebo betónovej stierky. Výborným riešením je aj pridanie textúry do stropu, napríklad prostredníctvom nenápadných trámov. 

Dekorácie a doplnky

Dekorácie a doplnky sú dušou každého priestoru a inak to nie je ani v tomto prípade. Vyberajte preto starostlivo. Nájdite si pár dizajnových kúskov a doplňte ich bežne dostupnými dekoráciami. Myslite na jedinečné tvary, nedokonalosti a praktickosť. Kľúčovou dekoráciou sú napríklad vázy, obrazy či dekoračné knihy. 

aesthetic-rustic-plant-pots-mediterranean-home-decor-scaled

Možností, ako vytvoriť dokonalý japandi interiér je veľa, myslite však celý čas na filozofiu, ktorú prináša. Ak chcete bývať v súlade s japandi štýlom, najdôležitejším pilierom vášho domova by mali byť práve praktickosť, pohodlie a jednoduchosť.