Čas Vianoc sa nezadržateľne blíži a preto je potrebné všetko v dostatočnom predstihu na tieto sviatky pripraviť. Okrem nákupu vianočných darčekov a pečenia vianočných koláčov by ste nemali zabudnúť ani na vianočné upratovanie. Ako je už u mnohých zvykom, kvôli Vianociam je takmer celá domácnosť hore nohami. Ak nechcete počas Štedrého dňa pobehovať po dome s prachovkou, máme pre vás plán, ako všetko upratať ešte pred tým, než Vianoce vôbec vypuknú. 

Umyte a vyleštite okná

Predtým než začnete s vianočnou výzdobou, vyhraďte si čas na dôkladné upratovanie. Prvým krokom vo vianočnom upratovaní je umývanie okien. Ak je pred vami slnečný víkend využite ho a postarajte sa o to, aby všetky okná vo vašej domácnosti zažiarili čistotou. Pri umývaní nezabudnite vyčistiť aj rámy okien. 

domestic-routine-smiling-housewife-apron-standing-kitchen-scaled

Vyhoďte všetko, čo nepotrebujete

Veľké vianočné upratovanie predstavuje ideálny čas, kedy môžete vyhodiť zbytočnosti, ktoré sa vám nazbierali v domácnosti počas celého roka. Postupujte z miestnosti do miestnosti a zbavte sa všetkého, čo už nepotrebujete alebo ste za posledné obdobie skoro vôbec nepoužili. Nezáleží na tom, či sa to týka oblečenia, topánok alebo vašej komory. S čistým a vytriedeným domovom sa tak nepripravíte len na vianočné sviatky, ale takisto vstúpite do nového roka s “čistým štítom”. 

Venujte pozornosť svojej kuchyni

Špeciálnu pozornosť v čase predvianočného upratovania venujte svojej kuchyni. Ešte skôr než začnete s pečením vianočného pečiva, postarajte sa o to, aby bola dokonale uprataná a zorganizovaná. Popri upratovaní vyberte všetko zo zásuviek, vyčistite ich od nečistôt, vyhoďte čo už nepotrebujete a zorganizované potraviny a riad opäť vráťte sa na svoje miesto. Okrem čistej kuchyne tak s finálnym výsledkom získate aj prehľad o tom, čo všetko doma máte a čo je potrebné na vianočné pečenie dokúpiť. 

young-dark-haired-woman-disinfecting-surfaces-kitchen-scaled

Urobte si poriadok vo vianočnej výzdobe

Stalo sa vám už, že ste pri zdobení vianočného stromčeka zistili, že svetielka na stromček sú nefunkčné? Pripravte si svoju vianočnú výzdobu vopred. Zistite, čo všetko doma máte a zbavte sa toho, čo vám už neposlúži. Takisto si skontrolujte stav vianočného stromčeka a svetielok, aby vás pri zdobení vášho domova nič neprekvapilo. Potom už len stačí počkať na ten správny čas, kedy môžete do svojej domácnosti pozvať vianočnú atmosféru. 

Kľúčom k úspechu je udržanie poriadku 

Po dôkladnom uprataní a pripravení celej domácnosti na Vianoce vám ostáva už len jedna úloha. Udržať poriadok až do Vianoc. Hoci sa vám to môže zdať nemožné, máme pre vás pár tipov, ako na to. Každý deň pred spaním odložte všetko na svoje miesto. Pravidelne utierajte prach, vysávajte a umývajte podlahu. S pravidelným drobným upratovaním sa vám bude poriadok v domácnosti udržiavať jednoduchšie. Pokiaľ chcete pri upratovaní ušetriť čas, môžete využiť automatických pomocníkov ako napríklad kvalitný robotický vysávač. Pri udržiavaní poriadku myslite predovšetkým na kuchyňu a spoločné priestory, v ktorých sa stihne neporiadok stať rýchlejšie než stihnete žmurknúť. 

Veríme, že vám naše tipy pomôžu zostať v predvianočnom čase v pohode a vy si budete môcť tento čas užiť naplno v kruhu vašich najbližších a bez stresu z neporiadku.