Spolu s jarou a príjemným slnečným počasím prichádza aj čas jarného upratovania. Práve vtedy vykonávajú mnohí z nás generálne upratovanie celej domácnosti, vrátane upratovania záhrady či terasy. Súčasťou tohto upratovania je aj umývanie okien, ktoré nám po dlhom chladnom období dá poriadne zabrať. Rozhodli sme sa však, že vám prinesieme pár tipov, vďaka ktorým vám pôjde umývanie okien od ruky. Navyše, budú lesklé aj bez využitia špeciálnych čističov na okná či profesionálnej služby.

Najspoľahlivejší pomocník v domácnosti – ocot

Každá správna gazdiná minimálne raz vyskúšala tento zázrak. Ocot si skutočne poradí s rôznou špinou. Skvele redukuje pachy, napríklad v chladničke a v kombinácii so sódou bikarbónou si poradí aj s upchatým odtokom. Teraz vám však povieme, ako ho môžete využiť pri umývaní okien. Zmiešajte jeden diel octu s jedným dielom teplej vody a celé to prelejte do rozprašovača. Táto antibakteriálna „okena“ si poradí s mastnými fľakmi aj zažratým prachom.

2

Stará dobrá Jar

Asi najbežnejším čistiacim prostriedkom, ktorý nájdeme v domácnosti je bežný prostriedok na riad. Keďže je určený na umývanie mastného riadu, môžete sa spoľahnúť, že si bez problémov poradí aj s nečistotou na oknách. Pridajte ho do teplej vody a hotovo. Ak však chcete siahnuť po účinnejšom riešení, zmiešajte opäť jeden diel octu s jedným dielom teplej vody a trochou čistiaceho prostriedku na riad. Garantujeme vám, že táto kombinácia zbaví vaše okná akejkoľvek špiny.

Čaj o piatej ako čistiaci prostriedok

Áno, reč je o čiernom čaji. Vedeli ste, že čierny čaj obsahuje kyselinu trieslovú, ktorá je výbornou náhradou octu? Uvarte si vo väčšom hrnci čierny čaj, nechajte ho vychladnúť a môžete sa pustiť do práce. Pre príjemnú vôňu pokojne prilejte trochu bežného čistiaceho prostriedku na riad alebo priamo na okná.

Umývanie okien pomocou klasických novín?

Určite to poznáte, snažíte sa všemožne vyleštiť okná, no šmuhy stále nemiznú. Ak ste na leštenie využívali bežné utierky na upratovanie, určite ste zistili, že to nie je to najlepšie riešenie. Rovnako neefektívne, a navyše neekologické, je používanie papierových kuchynských utierok. Tie sú drahé a počas umývania okien ich spotrebujete naozaj viac než dosť. Vyskúšajte však klasické noviny, ktoré sú vyrobené z recyklovaného papiera. Noviny na oknách nezanechajú žiadne šmuhy a zaistia, že budú čisté a lesklé. Na ruky si však nezabudnite nasadiť rukavice, aby ste si ich zbytočne nezašpinili od atramentu.

1

Obyčajný šampón

Našim posledným tipom na čisté a lesklé okná je obyčajný šampón. Pokojne siahnite po lacnejších šampónoch z brezy či žihľavy. Práve šampóny z brezy a žihľavy najlepšie odstraňujú mastnotu a špinu, ktorá sa na oknách usadila počas celej zimy. Počas umývania okien s vodou a šampónom si nemusíte nasadzovať ani rukavice, keďže sú všetky šampóny dermatologicky testované a pre vás úplne nezávadné. Vyskúšajte tento tip a okrem veľmi príjemnej vône dosiahnete aj dokonalé vyčistenie a lesk.

Umývanie okien síce nie je žiadna veda, ale myslite aj na detaily a nevynechajte gumené tesnenie, rámy okien, parapety či vonkajšie žalúzie. Na detailné umývanie môžete využiť aj mäkké zubné kefky či staré obrúsky do sušičky. V neposlednom rade sa nezabudnite vybaviť kvalitnou stierkou na okná, ktorá vám počas umývania pomôže s odstraňovaním vody z okien. Po každom ťahu ju však dosucha utrite.