Mať dokonale zorganizovanú domácnosť si vyžaduje množstvo času a dobrý plán. Ak aj vy túžite po prehľadnej a vždy upratanej domácnosti, vyskúšajte metódu Kon Mari od špecialistky na organizáciu domova, Marie Kondo. 

Marie Kondo a Kon Mari metóda

Marie Kondo je japonská spisovateľka a odborníčka na organizovanie domácnosti. Jej metóda Kon Mari v sebe prepája minimalistický spôsob bývania a priam perfektnú organizáciu všetkého, čo sa v domácnosti nachádza. Kon Mari spočíva v niekoľkých pravidlách, ktoré by ste mali pre požadovaný efekt dodržať. Pozrite sa, ktoré to sú.

Nechajte si doma len to, čo používate a čo vám robí radosť 

Základným pilierom, na ktorom metóda Kon Mari stojí, je spomínaný minimalizmus. Ak chcete dosiahnuť zorganizovanú domácnosť, musíte začať triedením všetkého, čo máte doma. Aby bol proces triedenie pre vás jednoduchší, Marie Kondo odporúča nechať si len to čo vám robí radosť a čo pravidelne používať. Vďaka tomu by ste mali vedieť jednoduchšie vyselektovať všetky predmety, ktoré váš domov zbytočne prepĺňajú a vytvárajú v ňom neporiadok. 

housewife-hands-putting-rolled-up-towel-into-drawer-sink-organizing-storage-space-bathroom-scaled

Zbavte sa všetkého, čo nepotrebujete

Vyberte si miesto, ktoré sa chystáte zorganizovať a všetko vyberte na jednu kopu, postupne veci roztrieďte na tri kôpky – to čo vám robí radosť, to čo pravidelne používate a potrebujete a to, čoho sa musíte zbaviť. Marie Kondo radí byť nekompromisný a priznať si, že ak ste si ten sveter neobliekli už dva roky, určite to neurobíte ani ďalší rok. Držanie vecí, ktoré nepotrebujete je zbytočné. Veci zaberajú miesto a vytvárajú neporiadok, ktorý určite doma nechcete. Ak sú veci, ktoré nepotrebujete v dobrom stave, skúste ich darovať niekomu inému. Tak vám nebude ľúto, že skončia v koši a niekoho tým navyše potešíte. 

Všetko usporiadajte podľa kategórie

Každú časť domácnosti usporiadajte podľa kategórie. Do zásuvky so spodnou bielizňou uložte len spodnú bielizeň. Do poličky s pohármi zas len poháre. Hľadanie vecí sa pre vás stane jednoduchšie a navyše získate prehľad o tom čo vlastníte. Ak sa náhodou stane, že priestor vašej domácnosti vám neumožňuje vyčleniť jednu policu len pre jednu kategóriu, skúste si ich opticky rozdeliť na dve alebo tri časti. Napríklad v ľavej časti police budú len tričká, v pravej časti police zas len svetre. Ak ide o menšie predmety, napríklad v komore, výborne vám poslúžia aj košíky či boxy, do ktorých viete všetko uložiť presne podľa kategórie. 

closeup-caring-mother-hands-neatly-folded-female-kids-socks-plastic-case-box-marie-kondo-method-scaled

Počas organizovania všetko poupratujte 

Popri organizovaní poličiek, skriniek či zásuviek by ste rozhodne nemali zabudnúť aj na upratovanie. Všetko dôkladne poutierajte od prachu. Ak organizujete kuchyňu nezabudnite ani na výmenu protišmykových podložiek či umytie všetkých nádob na potraviny. 

Organizéry sú kľúčom k úspechu

Plastové, drevené, veľké, malé. Akékoľvek organizéry sa vám pri organizovaní domácnosti budú hodiť. Nekupujte ich však bezhlavo a poriadne si vopred premyslite koľko a v akej veľkosti ich budete potrebovať. V obchodoch dnes nájdete rôzne typy organizérov do kúpeľne, kuchyne či do šatníka. Stačí sa poobzerať, ktoré z nich budete potrebovať a pridať ich na váš nákupný zoznam.

smiling-female-housewife-choosing-straw-basket-container-interior-decor-space-organizing-scaled

Nezabudnite sa na organizovanie domácnosti vyčleniť dostatok času. Všetko robte postupne a dovoľte, aby sa vaša nová lepšia domácnosť stala súčasťou vášho životného štýlu. Podľa Marie Kondo, by mal váš domov vyzerať tak, ako váš život. Len tak dokážete poriadok vo veciach udržať a nevrátiť sa do starých koľají.