Chystáte sa kúpiť nový byt alebo renovovať rodinné dedičstvo v podobe starého domu? Vláda SR v roku 2018 schválila zákon, ktorý uvádza stropom pri poskytovaní úverov. Ten sa pohybuje v hodnote 8-násobku čistého ročného príjmu, ktorý máte. Ktoré banky ponúkajú najlepší úrok a kde nájdete najlepšie podmienky na poskytnutie hypotéky?

Kalkulačka hypotéky

Vynikajúcim spôsobom, ako sa vôbec dozvedieť, či vám daná banka nejaké peniaze požičia, je využitie online kalkulačky pre výpočet všetkých potrebných parametrov. Pre zjednodušenie zložitej matematiky ohľadom hypotéky, vám ponúkame jednoduchý nástroj v podobe kalkulačky.

Pre výpočet výšky hypotéky budete potrebovať nasledovné počiatočné parametre – hodnotou nehnuteľnosti, dobou splácania i fixáciou úroku. Samozrejme, rozhodujúcimi faktormi pre výpočet hypotekárnych úverov sú aj váš vek a úroková sadzba.

Typy hypoték

Vynikajúcim spôsobom, ako orientačne zistiť, do akej výšky vám banka poskytne hypotéku, je finančný kompas. Navyše, ten vám poskytne aj informácie ohľadom jednotlivých úrokov alebo aj doby splácania.

Viete, aký hypotekárny úver vám banka môže poskytnúť? Klasickú hypotéku na bývanie, zvýhodnené hypotéky pre mladých alebo bezúčelovú tzv. americkú hypotéka. Okrem toho si jednoducho môžete refinancovať vašu starú hypotéku! Rozhodnutie je už len na vás!

Čo to znamená v praxi?

Predstavme si úplne jednoduchú hypotéku na nasledovnú prípadovú štúdiu. Chceli by ste si požičať 100 000 €? V tomto prípade, je hodnota vašej nehnuteľnosti (domu, bytu) po celkovej modernej rekonštrukcii 120 000 €. Hypotéku chcete splácať 10 rokov. Dôležité je určiť si aj fixáciu úroku, čiže dobu, počas ktorej banka nemôže meniť úrokovú sadzbu. Nastavme si ju na 3 roky. Ktorá banka vám aktuálne ponúka najlepšiu pôžičku?

Snímka-obrazovky-2019-09-25-o-16.35.07