Koronavírus priniesol mnoho negatívnych dopadov na našu krajinu, no netreba na všetko hľadieť len čiernobielo. Možno aj preto každý ešte vždy dúfa, že zhoršená situácia prinesie aj svetlú stránku v podobe klesania cien nehnuteľností. Najmä v hlavnom meste Bratislave, kde ceny nehnuteľností dosahujú maximum. Ako je to teda s cenami nehnuteľností po koronakríze? Budú stúpať alebo klesať? Budeme mať v Bratislave, okolí a na celom Slovensku vôbec ešte dostatok nehnuteľností na predaj?

Pohyb cien od začiatku roka 2020

Priemerná cena nehnuteľností za posledný od začiatku roka 2020 vzrástla v porovnaní s minulým štvrťrokom o necelých 74 €. To znamená, že cena za meter štvorcový sa vyšplhala na 1 671€/m2. Percentuálne to teda vychádza až na 4,6 %-ný nárast cien na celom Slovensku, čo je najväčší medzikvartálny vzrast od roku 2008.

V Bratislave a jej okolí sa tak cena za meter štvorcový vyšplhala na rekordných 2 231 €/m2. K zvýšeniu priemernej ceny však najviac prispel Banskobystrický kraj svojím vzrastom o 12,1 %. Nárast cien tak neplatí celoplošne, ale líši sa v závislosti od daného kraja. V prešovskom kraji napríklad ceny nehnuteľností poklesli o 3,3 %.

Bude nehnuteľností dostatok?

Keďže prvý štvrťrok sa rozhodne nevyvíjal podľa nikoho plánov, ale bol ovplyvnený nečakanou pandémiou, všetci čakáme ako sa z tohto šoku spamätáme. Aký nepomer nastane medzi výškou príjmov a cenami nehnuteľností?

Analytici z Bencont Investment predpokladajú, že na rozdiel od krízy v rokoch 2008-2009 výrazný pokles cien nehnuteľností veľmi neprichádza do úvahy. Najmä čo sa týka trhu novostavieb. Zatiaľ čo ponuka nehnuteľností ku koncu marca 2020 bola rekordne nízka, ceny naďalej stúpajú.

Ba čo viac, ponuka bude pravdepodobne aj naďalej klesať v dôsledku spomalenia stavebných povolení. Ak sa však podarí našu ekonomiku v najbližších mesiacoch reštartovať, a strach kupujúcich pominie, mali by sme aj naďalej fungovať bez veľkých zmien. Novostavby bytov a domov teda budú pribúdať pomaly, no ceny budú klesať minimálne, ak vôbec.