Záhradné domčeky na náradie dnes nie sú žiadnou raritou. Je ich vidno takmer na každom pozemku pri rodinnom dome a ľudia ich využívajú na rôzne veci. Radia sa k obľúbeným stavbám, ktoré majú funkciu skladu alebo obytného priestoru a vo väčších záhradách by jednoducho nemali chýbať. Na každú záhradu sa však hodí iná stavba, preto skôr než sa pustíte do realizácie, dôkladne vymerajte priestor, vykonajte úpravu terénu, prípadne vybudujte základovú dosku, na ktorú potom firma usadí váš nový záhradný domček, alebo si ho tam postavíte sami.

Veľkosť domčeka a záhrady

Veľkosť záhradného domčeka závisí hlavne od toho, koľko náradia v ňom uskladníte. Časom k nemu určite pribudnú rôzne nepotrebné veci, ktoré sa v ňom na ceste do kontajnera určitý čas ešte zdržia. V každom prípade domček nikdy nebude prázdny, skôr treba dať pozor, aby ste ho nezaplnili ešte pred dokončením. Okrem domčeka je potrebné zohľadniť  aj veľkosť záhrady, aby domček nezabral polovicu trávnika a nezatienil tú druhú. Pri väčšej záhrade je možné uvažovať veľkoryso, no stále by to mal byť len domček v tom pravom slova zmysle. Záhradný domček je teda všetko od drevenej skrine až po zhruba 10 metrov štvorcových pôdorysnej plochy.

Ako postaviť základy záhradného domčeka?

Či už sa rozhodnete pre domček z obchodu alebo vlastný, plechový či drevený, v každom prípade si musíte sami vybudovať základy. Ako základ je možné pod domčekom vysypať vrstvu štrku hrúbky 10 centimetrov, ktorou sa terén vyrovná. Je to najjednoduchšie riešenie, no časom môže dôjsť k nerovnomernému sadaniu a vlhnutiu stien domčeka.

Pre náročnejších je vhodnejšia betónová platňa hrúbky minimálne 10 centimetrov, ktorá by však mala byť vystužená aspoň jednou vrstvou sieťoviny, v opačnom prípade doska popraská, trhliny sa budú zväčšovať a jednotlivé diely popraskanej dosky rôzne sadať. Vystužená platňa síce popraská tiež, no vďaka výstuži bude držať pokope. Pre väčšie domčeky nad 6 metrov štvorcových je potrebná hrúbka platne 15 až 20 centimetrov.

zahradny-dom

Betónové pätky

Ideálne riešenie sú betónové pätky malého pôdorysného rozmeru asi 15 cm x 15 cm umiestnené v rohoch pôdorysu, pripadne v strede rozpätia, aby ich vzdialenosť nepresahovala 1,5 až 2 metre. Hĺbka pätky by mala siahať do nemrznúcej hĺbky asi 80 centimetrov, výška nad terénom aspoň 5 až 10 centimetrov. Pätkami rôznej výšky je možné ľahko vytvoriť rovinu v nerovnom teréne, kde by v prípade dosky bola potrebná predchádzajúca úprava terénu.

Zväčšenie výkopu nevadí, odrazí sa to však na spotrebe betónu. Nevýhodou pätiek domčekov z obchodu je potreba roznášacieho roštu, na ktorý sa umiestni podlaha, napríklad z OSB dosiek alebo palubovka. Ak si domček postavíte sami, úlohu roštu preberú spodné trámy stien.

Každý si už však nájde svoj materiál a postup pre ideálny domček na náradie.