Zdá sa vám váš dom akýsi fádny a chýba mu šmrnc? Možno ste len zanedbali jeho bežnú starostlivosť alebo potrebujete malé zmeny, ktoré vylepšia jeho look a vy budete mať pocit, ako keby ste bývali v úplne novom dome. My vám preto prinášame niekoľko jednoduchýchfinančne nenáročných spôsobov, ako vašej nehnuteľnosti navrátite stratenú mladosť a sviežosť.

Čistota je polovica úspechu

Základom pôsobivého exteriéru je čistota a poriadok. Práve tieto dva atribúty prispievajú k luxusnému prvému, druhému i tretiemu pohľadu na váš domov. Aj keď väčšina z nás je zvyknutá, že termín upratovanie používa len v prípade interiéru, čistota rozhodne patrí aj do vonkajších priestorov. Odložte alebo vyhoďte všetky nepotrebné a nepoužívané kvetináče, pozametajte terasy, balkóny i chodníky tak, aby na nich nebolo popadané lístie a nečistoty, dôkladne umyte všetky parapetné dosky, premaľujte všetky nečistoty a nedokonalosti na fasáde vášho domu. 

stan-detsky

Starostlivosť o trávnik

Základom krásneho exteriéru je rovnomerný a dôkladne upravený trávnik. Neexistuje krajšia dekorácia, ako čerstvo vyrastená tráva bez burín a cudzorodých rastlín. Odstráňte burinu a zabezpečte prevenciu proti škodcom a príživníckym rastlinám. No a na miestach, kde vám chýba kúsok trávnika, alebo bola existujúca tráva spálená letným slnkom, zasaďte úplne nový trávnik.

kosenie-chodnika

Nový chodník

Máte na dvore niekoľko starých driev alebo kameňov zo stavby? Vynikajúcim spôsobom, ako ich zrecyklujete je výstavba nového chodníka. Nemusí to byť nič zložité, ba dokonca nemusíte ho ani murovať. Úplne postačí, ak ich osadíte rovno do piesku a vytvoríte tak pôsobivý chodník naprieč alebo okolo vášho dvora či záhonu.

Jednoduchá dekorácia

Rovnakým spôsobom viete tieto zvyšné materiály využiť aj ako súčasť jednoduchej dekorácie. Z recyklovaných materiálov (starých tehál, zbytočných pilín, driev, kameňov…) je možné vytvoriť doslova zázraky. Obrubníky, dekoratívne ohradenie kmeňov stromov, pyramídu vhodnú pre zasadenie byliniek a podobne. Dôležité je len nájsť tú správnu inšpiráciu, ktorej je v dnešnej dobe internetu neúrekom.

chodnik

Osvetlite chodník

Krásnym ozvláštnením domu v čase, kedy slnko zapadá je jeho sofistikované osvetlenie, vďaka ktorému bude vyzerať ako nový. Po celej dĺžke a šírke vášho domu alebo chodníka umiestnite solárne lampy. Tie nielenže vytvoria romantickú atmosféru, no aplikáciou takýchto svetiel predídete aj zbytočnému plytvaniu energií. Jediná energia, ktorú budú využívať je denné svetlo a slnko. Keby ste mali chuť na niečo extra, môžete vymeniť aj lampy zavesené pri vchode alebo na terase. Najlepšie urobíte, ak ich všetky zladíte v rovnakom štýle.

exterior-light

Namaľujte dvere

Nemali ste príležitosť ísť tento rok na dovolenku k moru? Prineste kúsok exotiky priamo k vám domov. Modré zo Santorini, zelené z Malorky či čierne z Londýna. V súčasnosti je mimoriadne moderné a trendy maľovanie vchodových dvier v netradičných farbách. Ak radi experimentujete stavte na žiarivé farby ako žltú, ružovú či červenú. Aj máte radi tlmené odtiene, vyskúšajte čierne, biele či hnedé. Nie ste pripravení na tak veľkú zmenu? Začnite iba malými detailmi na dverách, napr. kľučkami na dverách alebo zvončekom.

Takýmito malými zmenami vášmu domu rozhodne neublížite. Ba čo viac, prispejete tak k zvýšeniu ceny vašej nehnuteľnosti. Aby toho nebolo málo, prečítajte si aj naše blogy o tom, ako pretvoríte malý balkón na záhradu, ako môžete toto obdobie pretrvávajúcej koronakrízy využiť v prospech vaše záhrady alebo o chvíľu aktuálny článok o tom, ako zazimovať vašu záhradu.