Predstavte si, že prídete domov z práce a váš trávnik bude krásne pokosený. Navyše, úplne bez námahy! Robotické kosačky sú na našom trhu krátko, no už teraz sa tešia veľkej obľube. Nie je sa čomu čudovať, keďže tieto malé stroje dokážu ušetriť množstvo času. Pri výbere netreba byť prchký, ale dôkladne si vybrať tú správnu.

Pri kupovaní kosačky vám obchodník väčšinou ochotne pomôže, no lepšie spravíte, keď sa pred návštevou obchodu trochu pripravíte.  Predajcu bude zaujímať frekvencia kosenia, členitosť a veľkosť vášho pozemku, čiže faktory, ktoré určujú prostredie. Z toho vyplývajú požiadavky na výkon kosačky.

rush-361452_960_720

Ak máte menšiu záhradu do 500 m štvorcových postačí vám najzákladnejší model. Každý model je určený na určitú rozlohu: do 800, 1800, 2200 či až 6000 metrov štvorcových.

Základné modely vám však nepostačia, ak máte kopcovitú záhradu. Niektoré síce zvládajú sklon až 25%, no pri strmom povrchu budete potrebovať kosačku na väčšie plochy. Tieto modely zvládajú sklon až do 45%. Funkcia Timer, obsiahnutá v kosačkách vám umožní používať takéto modely aj na menšie plochy. Môžete si prispôsobiť dĺžku kosenia na základe veľkosti záhrady.

robot-mower-3403794_960_720

Keď už máte jasno v tom, aký výkonný model bude potrebný pre vašu záhradu, môžeme sa pozrieť na vlastnosti. Súčasťou každej kosačky sú ostré noženastaviteľnosť potrebnej výšky kosenia. Tieto parametre si môžete nastaviť manuálne alebo elektronicky. Najdôležitejšia je bezpečnosť systému kosiaceho zariadenia pri prevádzke. Voľné otočné nože podobné žiletkám sú výbornou voľbou, keďže okrem ochrany zabezpečujú aj ideálny strih trávnika. Aby ste si nepohnevali svojich susedov, pri výbere myslite aj na hlučnosť kosačky. Mala by byť do 65 Db.

Významným parametrom je výdrž batérie. Porovnajte modely a zistíte, aký je typ batérie danej kosačky, za aký čas sa nabije a ako dlho vydrží nabitá. Robotické kosačky sa dajú ovládať aj prostredníctvom SMS či GPS. Pár klikov a vašu kosačku naštartujete aj z práce.

pexels-photo-914931

Ďalšou dôležitou vlastnosťou je pohyb kosenia. Tu existujú dva spôsoby: náhodné kosenie v rôznych smeroch alebo kosenie v pravidelnom vzorci. Ak chcete docieliť čo najhladší povrch vášho trávnika, vyberte si kosačku ktorá kosí nepravidelne. Za niekoľko rokov pôsobenia robotických kosačiek na trhu bolo dokázané, že práve tento pohyb kosenia je najspoľahlivejší, aby bola dôkladne pokosená celá plocha.

Pri kúpe sa nenechajte zmanipulovať, pretože mnohí výrobcovia vyzdvihujú také vlastnosti kosačky, ktoré v konečnom dôsledku neovplyvňujú efekt kosenia. Ide napríklad o rýchlosť kosačky, ktorá súvisí s veľkosťou trávnika. Je jasné, že kosačky pracujúce na menšej ploche budú o čosi pomalšie.