Jeseň je plná farieb a taká by mala byť aj vaša záhradka. Nie všetky rastliny však majú ideálne podmienky na slovenskú jeseň. Poradíme vám, ktoré sú vhodné do jesenného počasia a odolajú aj prvým mrazom. Vy tak môžete mať aj na jeseň ukážkovú záhradu, či balkón.

Vres

Vres môžete poznať aj pod názvom šedivník. Ich výhodou je, že dokážu odolať aj nepriaznivému počasiu. Na výber máte z rôznych farebných prevedení. Vysadiť si ich môžete podľa svojho gusta: do vegetačných nádob, okenných debničiek, či dokonca do skaliek, či vresovísk.

5
Kvet Vres

Ambrovník

Krásny, jesenný strom, ktorý sa hodí do väčších záhrad. Počas jesene sa nádherne sfarbí do červeno-oranžových farieb. Rastie veľmi pomaly, ale je možné zakúpiť si už aj dospelé, vysoké stromy a práve jeseň je ideálny obdobím na jeho výsadbu. Drevina sa dožíva niekoľko rokov, preto si treba dobre rozmyslieť kam strom umiestnite. Zaujímavosťou je, že živica, ktorú strom obsahuje sa v minulosti využívala na výrobu žuvačiek.

Chryzantéma

Najkrajšia a najtypickejšia trvalka celej jesene. Vyžadujú si síce väčšiu starostlivosť (pravidelná zálievka, odstraňovanie odkvitnutých kvetov, žltnúcich a suchých listov), avšak za to ide o veľmi efektnú rastlinnú dekoráciu. Ideálne je umiestniť tieto rastliny na slnečné miesta, kde je veľká šanca, že sa krásne rozvinú.

1
Kvet Chryzantéma

Rozchodník

Dekoratívna trvalka, ktorá vám dlho vydrží! Je určená aj pre začiatočníkov, ktorí si myslia, že jediným riešením je kaktus. Skvelý efekt vytvoríte ak Rozchodník umiestnite pomedzi skalky, alebo do štrkových záhonov. Táto rastlina obľubuje dostatok slnka, sucho a teplo, naopak mokrá pôda jej neprospieva. Sú aj skvelou dekoráciou do vázy, nakoľko v nej dlho vydržia svieže. Využitie nájdete aj v zime, nakoľko aj suché súkvetia dokážu dekorovať záhradu.

Astra

Sú jednými z najtypickejších jesenných rastlín. Predávajú sa v malých, plastových črepníkoch v rôznych farebných prevedeniach. Astrám doprajte dostatok miesta, nakoľko sa rozrastajú. Vyhraďte im miesto s dostatočným denným svetlom a mierne vlhkú pôdu. Dôležitou informáciou je, že pri polievaní sa voda nesmie dostávať na listy.

4
Kvet Astra

Hlohyňa

K jeseni neodmysliteľne patria aj rôzne kry či stromy. Obľúbenou rastlinou je hlohyňa s farebnými plodmi. Ak rastline vytvoríte ideálne podmienky, bude plodmi obsypaná. Pri troške šťastia si z nej môžete vytvoriť aj netradičný živý plot.