Premýšľate nad tým, že by ste si doma postavili bazén, no nie ste si istý tým, či sa vám oplatí jeho údržba? Na prvý pohľad prináša bazén mnoho výhod – môžete si ísť doma  kedykoľvek zaplávať, nemusíte cestovať na kúpalisko. No čím ale začať?

Nadzemné bazény 

Ak hľadáte tú najjednoduchšiu cestu na kúpanie na vlastnej záhrade, ale zároveň nemáte dostatok financií (alebo ich jednoducho nechcete použiť práve na tieto účely), vybrať si môžete z veľkej ponuky nadzemných bazénov. Tie zoženiete samozrejme od tých najmenších (určené predovšetkým pre deti), až po bazény, ktoré dosahujú niekoľko metrov. Výhodou týchto bazénu je väčšinou to, že ich dokáže postaviť aj úplný lajk, mnohokrát k tomu stačí iba nafúknutie. Akonáhle skončí sezóna, môžete ho jednoducho schovať a nebude tak zaberať miesto na záhrade.

Bazény do zeme 

Z bazénov do zeme môžete mať pôžitok po celý rok. Na rozdiel od tých nadzemných ich môžete vybaviť aj protiprúdom, rovnako tak v nich môžete plávať aj v zime, aj keď vonku poletuje sneh. Väčšina týchto bazénov sa ale vyrába priamo na mieru, ich cena teda logicky bude značne väčšia ako pri nadzemných bazénoch. Tieto bazény sú ale výhodné v tom, že si môžete sami určiť ich veľkosť, hĺbku alebo tvar či doplnky, ako sú originálne schodíky, skákacia doska a podobne.

ladder-swimming-pool_163782-5022

Voda

O vodu v bazéne sa treba starať každý deň. Funguje to v podstate rovnako ako s každou inou vodou – keď ju necháme stáť na horúcom slnku, začne zapáchať a zozelenie. Základom každého bazéna teda musí byť filtračná jednotka, ktorá sa vyberá podľa objemu bazéna.

Odzimovanie bazéna 

Odzimovanie bazénu by malo prebehnúť v čase, keď sa minimálne nočné teploty vzduchu už nedostávajú trvale pod bod mrazu a teplota vody v bazéne je medzi 10 až 15 stupňov. Najprv je potrebné očistiť steny bazénu nad vodnou hladinou, potom musíte zapojiť filtračné jednotky, ktoré už dokončia celý proces. Po tom, ako doplníte do bazéna vodu, musíte tiež doplniť chlór, vďaka ktorému zbavíte vodu baktérií a organických nečistôt. Filtračné jednotky nechajte pustené približne 2 dni, po týždni upravte požadované hodnoty pH a môžete začať naplno prevádzkovať svoj bazén. Ak by postup nevyšiel, je mnohokrát lepšie zavolať si na odzimovanie bazéna špecializovanú firmu.