Aj pokiaľ bývate v byte a máte balkón, môže byť pestovanie byliniek rovnako jednoduché a zábavné ako na záhradke, len si treba vedieť vybrať tie správne bylinky. Na pestovanie byliniek nepotrebujete veľa priestoru a okrem polievania, slnečného svetla, poprípade dopĺňania nejakými doplnkami, sa o nich netreba špeciálne starať. Ak máte malý balkón, úplne si stačí zaobstarať zopár kvetináčov, alebo jednu nádobu, kam si zasadíte bylinky.

Dnes sme pre vás zhrnuli zoznam 7 najlepších byliniek, ktoré môžete pestovať aj na vašom balkóne.

Levanduľa

Levanduľu viete pestovať v rôznych klímach a práve preto je jednou z najobľúbenejších byliniek mnohých záhradkárov. Jej príjemná farba a vôňa vám rozvonia vašu balkónovú záhradku a ako sušená, aj váš domov. Pri levanduli je veľmi dôležité vybrať si správny črepník, aby sa dobre uchytila a dobre rozrástla.

portrait-female-gardener-holding-wooden-crate-lavender-flowers

Tymián

Tejto bylinke sa nesmierne dobre darí v nádobkách vonku, ale aj vo vnútri. Tymián môžete skombinovať v jednej nádobke s ostatnými bylinkami, ako sú napríklad bazalka či oregano, alebo ju môžete pestovať aj samostatne.

Rozmarín

Ďalšia z byliniek, ktorá sa dobre uchytí na balkóne v kontajneri a nepotrebuje veľa miesta na prežitie. Pokiaľ chcete, aby sa vám pekne rozrástol, stačí, ak mu doprajete nádobu s aspoň 30cm. Potom bude mať viac ako dosť miesta na to, aby sa mohli korene rozrásť.

Bazalka

Bylinka, ktorú veľa ľudí už pestuje na svojich balkónoch či záhradkách, keďže sa ľahko uchytí a je zároveň dobrou ingredienciou do polievok a iných jedál. Pri bazalke sa potom odporúča, aby boli umiestnené tak, že budú mať k dispozícii svetlo celý deň.

viber_image_2021-09-22_14-33-20-407

Oregano

Ďalšia bylinka, ktorá je veľmi bežná na balkónové záhradkárstvo. Oregano je ľahko pestovateľná bylina a je veľmi mrazuvzdorná, takže nie je také ťažké ju pestovať tak, aby dobre rástla.

Harmanček

Áno, aj harmanček sa dá pestovať na vašom balkóne. Harmančekové listy potom môžete vysušiť a spraviť si z neho harmančekový čaj. Harmančekový čaj pomáha na stres a lepší spánok. Takisto pomáha s bolesťami bruchami, menštruačnými kŕčmi a so zápchou.

viber_image_2021-09-22_14-34-21-420

Šalvia

Táto bylinka má veľmi príjemnú vôňu a často sa používa v medicíne a pri varení v rôznych jedlách. Šalviu sa odporúča zasadiť v teplých mesiacoch, keďže sadenie byliniek v chladných mesiacoch môže rastline len uškodiť.

Byliniek či celkovo rastlín, ktoré viete pestovať aj na balkóne, je však veľké množstvo. Je len potrebné si zasadiť bylinky, o ktorých viete, že sú vhodné na pestovanie na balkóne.