V dnešnej dobe sa stále viac a viac ľudí rozhoduje inštalovať si svoje vlastné bazény alebo vírivky na záhrade. Máloktorý vlastník domu a veľkého pozemku si to odpustí. Veď prečo by mal. Bazén predstavuje super doplnok k domu, ktorý poteší nielen malých, ale aj veľkých. Je však náročný či už z finančného hľadiska alebo z hľadiska údržby. Pokiaľ si však chcete splniť svoj veľký sen, tak vám v tomto článku prezradíme, aké typy bazénov sú tie pravé pre vás, aké výhody vám môžu bazény priniesť a ako sa o ne správne starať.

inšpirácie-na-bazény-scaled

Typy bazénov

Chcieť bazén je jedna vec, ale postaviť si ho, to je už úplne iný príbeh. Existuje však veľa možností na vybudovanie bazéna podľa vašich predstáv. Vybrať si môžete od zapusteného alebo nadzemného bazéna, betónového bazéna s atypickým tvarom alebo s nekonečným okrajom. Stretávame sa s veľkým množstvom dizajnov zapustených bazénov alebo rôznych iných tvarov bazénov. Dôležitý je však výber, ktorý závisí od požadovaných stavebných materiálov a rovnako aj od umiestnenia bazéna. Pokiaľ sa však rozhodujete medzi nadzemným a zapusteným, musíte zvážiť bezbariérovosť, ktorú umožňuje skôr zapustený bazén. Náklady sú zas nižšie pri nadzemnom bazéne, ale dlhšiu trvácnosť má zapustený bazén. Ak by ste chceli čo najviac dizajnový bazén, medzi najbežnejšie dizajny bazénov patria:

 • Potápačský bazén – obsahuje skokanské dosky a mal by byť veľmi hlboký na potápanie
 • Bazény atypického tvaru – vychádzajú z terénnych úprav a obloženia, ktorému prispôsobujú svoj tvar
 • Nekonečný bazén – okraj nekonečného bazéna splýva s horizontom a vyvoláva dojem, že pokračuje večne alebo je ako vodopád
 • Plavecký bazén – je určený na plávanie a môže mať akúkoľvek dĺžku
 • Prírodný bazén – dizajn vychádza z prírody, môžu byť použité prvky jaskyne, pieskovej pláže, umelé skaly alebo iné vodné prvky
 • Ponorný bazén – predstavuje alternatívu ku klasickému bazénu na oddychovanie alebo cvičenie.

Ponúkame vám aj viaceré foto inšpirácie:

Bazén atypického tvaru

bazény-atypického-tvaru

Nekonečný bazén

nekonečný-bazén

Prírodný bazén

prírodné-bazény

Výhody, ktoré bazény prinášajú

Vlastný bazén v záhrade predstavuje množstvo benefitov na viacerých úrovniach. Poskytuje vám možnosť zostať zdravý a fit a taktiež vám ponúka vlastný súkromný priestor pre relaxáciu. Okrem toho vám otvára množstvo príležitostí stráviť kvalitný čas s rodinou a priateľmi. V neposlednom rade zvyšuje aj hodnotu vášho pozemku. Obľúbenou športovou aktivitou, ktorú môžete v bazéne vykonávať, je plávanie. Je to jedna z najúčinnejších foriem cvičenia, pretože precvičí každý sval vo vašom tele. Kúpanie naopak pomáha pri relaxácii, úľave od stresu, znižuje úzkosť a pomáha pri lepšom spánku.

Ako sa správne starať o bazény

Ak chcete, aby pri pohľade na váš bazén mal každý chuť doň skočiť, tak je potrebné sa oň aj patrične starať. V prípade nečistôt na hladine alebo dne bazéna musíte postupovať tak, že ich zakaždým pozbierate. Rovnako je potrebné:

 • preplachovať filtračný piesok,
 • čistiť hladinový zberač nečistôt,
 • sledovať kvalitu vody a udržiavať jej správne pH,
 • dávkovať chémiu, ktorá likviduje baktérie a mikroorganizmy.
 • S blížiacou sa zimou musíte bazén správne zazimovať a s blížiacim sa letom ho zase odzimovať.

inšpirácie-na-bazény

Pokiaľ ešte nemáte bazén, ale chceli by ste, je dôležité si to dôkladne premyslieť a zvážiť. Či už si vyberiete klasický bazén, bazén atypického tvaru alebo nekonečný bazén, vždy nim získate veľké výhody ako pre jednotlivcov, tak aj pre veľké rodiny. Bazén je krásnym doplnkom, ktorý sa môže vynímať na vašom pozemku, ale taktiež vám aj siahnuť hlboko do vrecka. Bazén však predstavuje investíciu, ktorá sa vám časom vráti. Či už radosťou v detských očiach alebo zvýšením hodnoty vášho pozemku. Ak chcete, aby práve váš bazén vyzeral ako z časopisu, musíte na to vynaložiť dostatok úsilia, ale bude to stáť za to a vy si môžete vychutnávať kúpanie v pohodlí vášho vlastného bazéna.