Záhrada je miestom, kde počas pekného počasia ľudia trávia najviac času. Na záhrade nielen pracujeme, ale aj relaxujeme. A málokto si vie predstaviť odpočinok na záhrade bez záhradného nábytku. Dilemou však zostáva, aký nábytok si vybrať, aby splnil účel a vydržal čo najdlhšie.  Ak nemáte nábytok umiestnený v pergole, je vhodné, aby bol z vodeodolného materiálu. Nemusíte ho pri každej menšej či väčšej prehánke upratovať.

Pri nákupe nábytku zvážte

  • bude stáť nábytok na záhrade dlhšie alebo ho budem večer upratovať?
  • chcete ho každý rok ošetrovať?
  • v akých klimatických podmienkach bude stáť?

Dodržujte pravidlá  pri výbere

Dĺžka záruky – záruka 2 roky nie je na záhradný nábytok, ktorý musí slúžiť dlhé roky, dostatočná, preto vyberajte ten, na ktorý je poskytnutá záruka aspoň 5 rokov.

Pozor na obmedzenia zostavy – najskôr zistite, či si môžete nábytkovú zostavu nakombinovať podľa seba alebo či ste nútení si zakúpiť dopredu poskladanú nábytkovú zostavu.

Možnosť dokúpenia nábytkových prvkov – nakupujte u stále špecialistov, ktorí dokážu zabezpečiť rovnaký model nábytku aj na ďalšiu sezónu. Nikdy neviete, či nebudete potrebovať dokúpiť určitý nábytkový prvok k svojej zakúpenej nábytkovej zostave.

zahradnynabytok

Plastový záhradný nábytok

Plastový záhradný nábytok vyrobený z polypropylénu je stále veľmi obľúbený. Je ľahký, odolný voči teplu i chladu, ľahko sa omýva aj skladuje. Často však praská, povrch sa veľmi ľahko poškodí a na priamom slnku sa rozpáli.

Drevený nábytok

Je náročný na údržbu. Aby dlho vydržal, je potrebné ho každý rok napustiť impregnáciou a prípravkom z fungicídy, ktorý zabráni tvorbe húb, plesní. Drevený záhradný nábytok je však ťažký, zle sa prenáša a skladuje.

Ratanový nábytok

Je veľmi ľahký, ľahko sa udržiava. Nesmie však zostávať na silnom daždi a tiež nie je odolný voči mrazu. Ratan sa nahrádza zvyčajne tiež umelými vláknami hularo, ktoré majú oproti ratanu nižšiu cenu.

Teakový záhradný nábytok

Ten je vhodný do všetkých klimatických podmienok a je veľmi odolný. Obstarávacia cena je veľmi vysoká, ale nábytok má veľkú nosnosť a dokonalý dizajn.