Teplota na teplomery naznačuje, že slnečné leto je tu a váš sen o záhrade s vlastným bazénom môže byť realitou. Malá záhrada má síce obmedzené možnosti na rôzne využitia, ale to neznamená, že kúpu vonkajšieho bazéna musíte zavrhnúť. Ponúkneme vám rady, ako si vybrať ten najvhodnejší bazén, aby ste si aj v malej záhrade vytvorili výnimočné miesto na relax.

Bol by to vašej záhrady ideálny bazén s rozmermi 4,20×2,55? Žiadny problém. Aj na slovenskom trhu sú predajcovia, ktorí vedia na základe vlastnej technológie vyrobiť konštrukciu bazéna na mieru. Najmenší možný rozmer je 3×2 m so zväčšením o 0,33 m intervaly.

Čo sa týka tvaru bazéna, nedá sa určiť ktorý je najvhodnejší. Každá záhrada je iná a musíte pracovať s tým, čo máte k dispozícií. Avšak zo všetkých najviac sa osvedčil práve oválny tvar bazéna. Tento typ má zaoblené krivky a nazýva sa „oblička“. Vďaka uvedenému tvaru získate väčší potenciál pre zakomponovanie terasy, sedacej súpravy či grilu.

pexels-photo-261238

Pozor na obmedzený prístup k vašej záhrade. Ak bývate napríklad v radovej výstavbe a máte minimálny prístup z každej strany vášho domu, mali by ste sa zamerať na konštrukciu bazéna. Niektoré tipy bazénov vyrábajú kompletné bazénové vane, čo znamená, že na jeho presun by ste si museli objednať žeriav. Na druhej strane, existujú bazény s technológiou skrytého debnenia, kedy bazén dostanete po častiach. Takáto technológia „lega“ umožňuje prenos debnenia okolo domu, alebo cez hlavné dvere.

pexels-photo-207919

Je logické, že malý bazén si vyžaduje menej ohrievania, chemikálií či vody. Výhodou malého bazéna je teda jeho jednoduchosť používania a nižšie náklady. Samozrejme, náklady sa odrážajú aj od filtračného systému, ktorý si vyberiete. Ak chcete vo vašom bazéne aj plávať, mali by ste zvážiť investíciu do proti prúdu a masážnych trysiek na okraj schodov.