Jar už klope na dvere a s ňou aj prvé teplé slnečné dni. Príroda sa začína postupne prebúdzať a záhrada si už pýta vašu pozornosť? My vám poradíme ako najlepšie začať prvé tohtoročné upratovanie záhrady v 5 dôležitých krokoch.
1. Pripravte si náradie
V prvom rade je dôležité si pripraviť náradie, ktoré budete pri veľkom jarnom upratovaní záhrady potrebovať. Skontrolujte si ho, pretože celú zimu ste sa ho určite ani nedotkli. Nástroje vyčistite a nabrúste tie, ktoré to potrebujú, vrátane záhradných nožníc, nožníc na plot a podobne. Ak existujú nástroje, ktoré je potrebné vymeniť alebo vám chýbajú, tak si spravte zoznam toho, čo potrebujete doplniť.
Rovnako tak nezabudnite aj na náradie, ktoré je poháňané batériou a je potrebné ho nabiť. Ako napríklad reťazové píly, sekačky na burinu alebo kosačky na trávu. Na modeloch poháňaných plynom nezabudnite vymeniť filtre. Každé zariadenie má však príručku, ktorá obsahuje pokyny na odporúčanú pravidelnú údržbu. Skorá jar je skvelým obdobím na postaranie sa o takéto úlohy.
2. Upravte stromy a kríky
Ako sa hovorí: „preč so starým a dnu s novým“. Tak to platí aj pri úprave stromov a kríkov. Pre väčšinu stromov a kríkov je najlepším obdobím na osvieženie práve skorá jar, keď sú ešte v spiacom štádiu. Vtedy môžete ľahšie vidieť staré drevo a tvarovať rastliny skôr ako začnú pučať a zelenieť. Proces prerezávania je pre stromy a kríky životne dôležitý, pretože podporuje rýchly nový rast a zvyšuje silu a všestrannosť rastlín aj v období, kedy sú teploty vyššie. Tip pre vás: na odstránenie starých popadaných haluzí je dobré použiť drvičku dreva. Z drvičky dostanete kôru, ktorú môžete použiť pod stromčeky.
3. Predbehnite burinu
Jar je ideálny čas na to, aby ste pred burinou mali náskok. Aby burina neprepadla vašu záhradu, je dôležité ju odstrániť ešte pred aktívnym vegetačným obdobím počas jari a leta. Herbicídy sa veľmi neodporúčajú, pretože môžu poškodiť záhradu. Radšej burinu odstráňte ručným ťahaním alebo použitím motyky. Rovnako ju môžete obmedziť aj tým, že ju zakryjete mulčom. Mulč môže zabrániť slnečnému svetlu, aby sa nedostalo k semenám buriny, takže nevyklíčia.
4. Prevzdušnite a starajte sa o svoj trávnik
Najskôr trávnik dôkladne očistite od machu, listov, odumretých rastlín, vetvičiek alebo od suchej trávy. Následne prichádza na rad vertikulácia, teda prevzdušňovanie trávnika. Zlepšíte tým prístup vzduchu, tepla a svetla k trávniku. Znásobí sa priesak živín a vody ku koreňom. Dbajte na pravidelné a rovnomerné hnojenie, aby ste sa vyhli farebným fľakom.
Rovnako je dôležité dbať na pravidelné polievanie, pretože obdobia sucha dávajú trávniku poriadne zabrať. Poslednou fázou je kosenie, ktoré povzbudzuje k tvorbe nových výhonkov. Koste tiež pravidelne, ale zas to nepreháňajte a dávajte si pozor na minimálnu výšku trávnika.
5. Správne sa pripravte na sadenie a pestovanie zeleniny
Prvé jarné mesiace sú mesiacmi na zasadenie zeleniny alebo byliniek. Pred samotným sadením je dôležité si záhony upratať a pripraviť na výsadbu. S jarným sadením a záhradkárčením prichádza tiež príležitosť zasadiť do vašej jarnej záhrady rôzne druhy rastlín, zeleniny alebo záhony kvetov. Jar je však tou najlepšou sezónou na pestovanie koreňovej alebo listovej zeleniny. Zelenina ako mrkva, petržlen, zeler, chren, cvikla alebo reďkovka sú prvou a zároveň poslednou zeleninou, ktorá sa zberá.
Výhodou skorého vysádzania je, že sa úroda dá zozbierať včas a zostane tak ešte čas na zasadenie druhej plodiny na rovnakom mieste. Sadenie a pestovanie zeleniny však môže byť náročné, preto je dôležité sledovať, kde jednotlivé kúsky sadíte, s čím ich kombinujete a či majú dostatok svetla a vody.