Práca v záhrade sa väčšinou nikdy neurobí zavčasu. Avšak, pomaly končiaca jeseň je znakom toho, že je čas pripraviť váš rastúci priestor na zimu. Momentálne sa asi pýtate, či je to skutočne nevyhnutné? Krátka odpoveď znie ÁNO! Pretože na svojej záhrade ste už strávili veľa času, energie a peňazí, preto je dôležité chrániť svoje investície.

Všetky tieto úlohy, ktoré vám v našom článku ponúkame, vám zaberú len pár hodín. Zároveň na ne využijete iba niekoľko nástrojov a materiálov. Ako vášnivý záhradník, dôchodca či pracujúca mama s rušným kalendárom je to plán, ktorý určite môžete prekonať!

Krok 1: Vyčistite všetky buriny

Nie je to síce zábavná práca, ale musí sa to urobiť. Myslite aj na všetky mŕtve listy, časti rastlín a akékoľvek invazívne alebo choré rastliny. Vytiahnite všetko, čo by ste na svojej záhrade počas vegetačného obdobia nechceli. Ak máte podozrenie, že rastlina by mohla byť infikovaná, pretože bola zamorená mravcami, nerástla dobre alebo mala zvláštne sfarbenie, teraz je na to ten správny čas.

Krok 2: Chráňte svoje nové záhradné hriadky a záhony

Pridali ste túto sezónu novú kvetinovú záhradu? Keď sa snažíte zakladať rastliny, najmä trvalky, prvá sezóna je často najdôležitejšia. Keď sa rastliny začínajú usadzovať, neublíži sa počas zimy pridať ďalšiu vrstvu pokrytia. Vyskúšajte záhradnú clonu alebo provizórny skleník a zakryte ju minimálne plachtou. 

Krok 3: Zasaďte si všetky potrebné cibuľky

Záhradníci majú mnohokrát problémy s pestovaním cibuliek. Buď je zem príliš tvrdá alebo má ílovitú pôdu a zdá sa, že sa nikdy nedostanú tak hlboko do pôdy. Vo väčšine prípadov ju potrebujete zasadiť aj niekoľko centimetrov do zeme, aby mali dobrú ochranu počas zimy a na jar boli pripravené kvitnúť.

Krok 4: Doprajte svojim rastlinám posledný dúšok vody a polejte ich.

Voda je najlepším priateľom rastliny! Predtým, ako vodu vypnete na zimu, dodajte jej ešte posledný dúšok vody. To platí najmä pre nové stromy, kríky a trvalky. Nemusíte sa starať o udržanie zavlažovania v dobe mrazu. Svojim rastlinám však môžete dodať trochu dodatočnej pomoci, keď si spomeniete na záverečné zavlažovanie sezóny. Ak to chcete správne načasovať, skúste to urobiť asi týždeň alebo dva pred prvým mrazom. 

Krok 5: Vykopte vaše jemné rastliny.

Pred zimou by ste mali vykopať všetky rastlinky, ktoré majú tendenciu zamrznúť a odkvitnúť. Následne ich budete musieť umiestniť na tmavom a chladnom mieste, napríklad v suteréne. Na jar ich potom môžete premiestniť do záhrady na ďalšiu sezónu. Keďže mnohé z nich môžu byť drahé, nechcete riskovať ich stratu počas zimy.

Krok 6: Pohnojte ich.

Mať dobre pohnojenú záhradu je jednou z najlepších vecí, ktoré ako záhradník môžete robiť. Dodáva pôde organickú hmotu, prirodzene odstraňuje burinu a ďalej izoluje a chráni rastliny. Týchto 6 malých krôčikov je to najmenej, čo pre vašu záhradu môžete urobiť. Preto neváhajte a hor‘ sa zazimovať vašu záhradu čo najskôr!

Chcete si prečítať viac?