Záhrada je pre človeka miestom, kde môže načerpať novú silu, zrelaxovať a prísť na iné myšlienky, ale sa aj poriadne namakať. Ak chcete mať peknú a upravenú záhradu, tak potrebujete na to veľa času a starostlivosti. Každý túži po peknej záhrade, ktorú mu bude závidieť nejeden sused. Tu vám ponúkame zopár vychytávok do záhrady, ktoré si môžete vyrobiť, aby vám pomohli s prácou na záhrade alebo trochu ozdobili váš priestor.

1. DIY páska so semenami

Na výrobu semennej pásky budete potrebovať úzke prúžky novín, papierových utierok alebo toaletného papieru široké približne 5 cm. Na prúžky naneste trochu lepidla tak, aby ste umiestnili malé bodky lepidla na toaletný papier podľa toho, ako chcete mať vzdialené semená od seba. Následne pridajte semená a počkajte kým páska zaschne. Keď ste pripravení sadiť, rozviňte si pásku so semenami v záhrade. Táto DIY páska so semenami vám uľahčí výsadbu, keď máte malé semienka, ktoré potrebujete zasadiť pár centimetrov od seba.

2. Prepravky na ovocie z paliet

Tieto prepravky sú vyrobené z drevených paliet a sú vhodné na zhromažďovanie a skladovanie čerstvo nazbieraného ovocia, aby nezačalo mäknúť a nevytvárali sa mu modriny. Konštrukcia prepravky na ovocie je pomerne jednoduchá. Palety sa dajú ľahko rozrezať a vytvoriť ľahké, jednotné dosky. Dôležité je, aby ste ponechali priestor pre vzduch medzi lamelami, aby ovocie mohlo okolo seba cirkulovať, čím sa zabráni znehodnoteniu. Nemôžu obsahovať žiadne ostré hrany vo vnútri, aby sa ovocie nenarušilo a bolo stohovateľné.

drevená-prepravka-do-záhrady-na-ovocie-a-zeleninu

3. Rastlinné klietky do záhrady

Ak máte problémy so zajacmi, jeleňmi alebo hlodavcami, tak DIY rastlinné klietky do záhrady môžu byť super vychytávky, ktoré ochránia vaše rastliny a zároveň im umožnia rásť na priamom slnku. Tieto klietky môžete postaviť z bambusových kolíkov, rovnako vyrobiť z akéhokoľvek dreva a vytvoriť napríklad skladacie klietky na paradajky. Keď použijete jednu z týchto domácich klietok alebo podpier pre rastliny, vaša zelenina či ovocie bude zdravé a šťavnaté. Keďže tieto podpery zdvíhajú rastliny zo zeme, poskytnú vám viac priestoru na záhradu a viac priestoru na zber.

klietky-na-rastliny-do-záhrady

4. DIY solárny sušič

Solárny sušič je možné si vyrobiť pomerne jednoducho s lacnými materiálmi a pohodlne využijete slnečné lúče na sušenie potravín. Môže mať jednoduchý dizajn a byť vyrobený z drevenej krabice, čiernej farby a dosky z plexiskla, ktorú môžete nahradiť sklom alebo tenkým plastom. Solárny sušič potravín môže byť zostavený ako malý alebo veľký podľa potreby. Použite ho na sušenie nielen ovocia a zeleniny, ale aj húb a byliniek. Dehydratácia je jednoduchý a účinný spôsob konzervovania ovocia, zeleniny, orechov a mäsa. Sušením sa odstráni väčšina vody, ktorá sa nachádza v potravinách, čím sú potraviny menej pohostinné pre baktérie a plesne.

5. Recyklované dekorácie do záhrady

Na to, aby ste si vyrobili záhradné dekorácie podľa vašich predstáv nepotrebujete špeciálne zručnosti a ani pomôcky. Nevyhadzujte, ale radšej recyklujte. Recyklujte predmety, ktoré už dávno nevyužívate a spravte z nich peknú dekoráciu do vašej záhrady. Stačia vám základné nástroje ako sú kladivo, klince, brúska, pílka, štetce a farby, lepidlo a podobne. Možno máte doma starý príbor, ktorý nepoužívate, tak z neho spravte aspoň DIY peknú zvonkohru do záhrady alebo si upravte plechovky z ovocia na pekné DIY lampášiky alebo črepníky na kvety. Rovnako tak aj rebrík, ktorý vám len zaberá miesto v záhradnom domčeku? Upravte si ho podľa vašich predstáv a spravte z neho stojan na kvety. Takýmito unikátnymi vychytávkami môžete zo svojej záhrady spraviť jednu príjemnú oázu života.

diy-dekorácie-do-záhrady

Záhradné DIY vychytávky sú najlepšou voľbou pokiaľ chcete byť originálny a zároveň ušetriť aj nejakú korunu. Záhradná výzdoba nemusí byť drahá a starý nepoužívaný materiál nie je nutné hneď vyhadzovať. Navyše môžete použiť na výrobu DIY vychytávok čokoľvek, čo máte doma a vy si u tejto kreatívnej činnosti aj trochu oddýchnete.