Objavila sa vo vašej domácnosti prázdna stena a vy neviete, čo s ňou? Okrem množstva iných nápadov ako vyplniť prázdny priestor na stenách si ho môžete vyplniť vlastným umeleckým dielom v podobe obrazu. Vravíte si, že to určite nezvládnete a že ste naposledy maľovali na výtvarnej výchove na základnej škole? Máme pre vás pár super tipov ako si vytvoriť pekný obraz na stenu, ktorý zvládnete aj s priemerným umeleckým nadaním. Stačí vám niekoľko pomôcok a všetko zvládnete ľavou zadnou.

Vytvorte si obraz na stenu s čistými líniami

Čo budete potrebovať?

 • Papierovú lepiacu pásku
 • Maliarske plátno v tej správnej veľkosti
 • Akrylové farby
 • Štetce

Ak máte všetko pripravené, môžete začať. Lepiacu pásku použite na vyznačenie miest, ktoré budete následne vyfarbovať. Vytvoriť si môžete akékoľvek tvary, pretože v tejto časti vašej fantázii medze nekladú. Následne štetcom nanášajte do jednotlivých častí plátna farbu. Nezabudnite ani na jeho okraje. Okrem toho si dajte pozor, aby ste nepoužili príliš veľa vody a nerozmočili si tak plátno. Kombinujte príbuzné odtiene alebo rovno farby, ktoré máte v domácnosti. Počkajte kým všetko uschne a lepiacu pásku odlepte. Hotovo, umelecké dielo je na svete.

cfed44041c95ee95a65830a1705c8520
Zdroj: curioos.com

Abstraktné umenie ako z galérie

Čo budete potrebovať?

 • Temperové alebo akrylové farby
 • Maliarske plátno v tej správnej veľkosti
 • Vodu
 • Sušič vlasov

Pripravte si plátno a farby. V tomto momente je však dôležitá ich konzistencia. Primiešajte do nich vodu tak, aby sa dali „rozfúkať“. Maľovať začnite z rohu plátna, kam vylejete farbu a jemne ich rozfúkate sušičom na vlasy smerom do stredu plátna. Takto pokračujte s rôznymi farbami od okrajov smerom do stredu. Farby sa uprostred plátna budú miešať a tak vytvoria dokonalé abstraktné dielo. Predtým, než zavesíte obraz na stenu, sa uistite, že všetko poriadne uschlo. Inak sa môže stať, že sa farba roztečie.

141212cda6887603fe96e6d5cb9f1327
Zdroj: pinterest.com/yvonneespe

Minimalistické textúry

Čo budete potrebovať?

 • Modelovacia pasta
 • Maliarske plátno v tej správnej veľkosti
 • Vrúbkovaná špachtľa
 • Hladká špachtľa

Vytvorenie minimalistického obrazu s textúrami je niečo pre tých šikovnejších, keďže si to vyžaduje oveľa viac trpezlivosti. Výsledok však bude stáť určite za to. Pripravte si plátno a hladkou špachtľou naň naneste hladkú vrstvu modelovacej pasty. Následne si pripravte špachtľu s vrúbami a pomocou vrúbok si vytvorte vlastný dizajn. Počkajte kým všetko dokonale uschne a je to. Teraz si už len stačí zavesiť obraz na stenu.

minimalisticke-textury-obraz-na-stenu
Zdroj: evacatherine.com

Vyrobením si vlastného nástenného umenia zabezpečíte, že sa nenájde nikto, kto by mal doma niečo podobné. Navyše to bude mať pre vás oveľa väčšiu hodnotu ako bežne dostupné obrazy z predajne s nábytkom. Táto kreatívna aktivita je výborný nápad na trávenie voľného času s rodinou, kedy si môže každý vytvoriť vlastný obraz na stenu a popustiť uzdu kreativite.