Leto strávené na chalupe v prírode má svoje čaro. A rovnako tak aj staré interiéry v cottage core štýle. Mnohým z nás sa k domom po starých rodičoch viažu spomienky a nie vždy sa chceme zbaviť vecí, ktoré v ňom nájdeme, hoci vieme, že ich nepotrebujeme. Renovácia nábytku a interiéru na chalupe totižto nemusí byť náročná. Ak ste aj vy zdedili dom na dedine po starých rodičoch, ktorý si vyžaduje zásah šikovných rúk, zhrnuli sme pre vás pár tipov, ako ušetriť a svojpomocne premeniť staré veci na nové a dizajnové.

Renovácia nábytku – vdýchnite mu druhý život

Renovácia starého nábytku je síce dlhý proces, no výsledok bude stáť za to. Okrem „nového“ nábytku a ušetrených peňazí vám prinesie aj relax a príjemne strávený čas počas renovovania. Ak sa na vašej chalupe nachádzajú staré stoličky, komody či stoly, ktoré by vám ešte vedeli poslúžiť, nájdite si čas a spoločne s nami si nábytok zrenovujte.

Ako postupovať pri renovácii starého nábytku?

  • Najskôr začnite tým, že každý kus nábytku poriadne skontrolujete. Tak zistíte, či budete na jeho opravu potrebovať nové skrutky či úchytky. Ak ide o nábytok, ktorý sa skladá z viacerých častí, všetko rozmontujte na jednotlivé časti.
  • Následne všetko dôkladne umyte od hrubého prachu a obrúste brúsnym papierom alebo brúskou. Brúsenie je dôležité preto, aby zbavilo nábytok starých lakov či škrabancov. Nezabudnite nábytok opäť poriadne očistiť od prachu, ktorý vznikol brúsením.
  • Potom si pripravte vhodnú farbu. Tú vyberajte tak, aby bola vhodná na typ povrchu, kam ju chcete natierať. Ak si to situácia vyžaduje, po vyschnutí prvej vrstvy náter zopakujte.
  • Keď všetko poriadne uschne, môžete jednotlivé časti opäť zmontovať dokopy a pridať nové úchytky. Hotovo! Nový kúsok je na svete.

Tip od nás: Nebojte sa experimentovať s farbou. Okrem jednoliateho náteru môžete na nábytok namaľovať aj vzor.

a040529f3b12290ff2ce7647bea473d1
Zdroj: hometalk.com

Renovácia stien – Zbavte sa starých náterov

Ďalšou veľmi dôležitou súčasťou renovácie je zbavenie sa starých náterov na stenách. Mnohé staré domy majú ešte dnes pôvodné nátery, ktoré už opadávajú alebo sa zo steny odlupujú. Ak je stena v poriadku a poškodený je iba náter, tak túto časť renovácie zvládnete hravo aj vy sami.

Ako postupovať pri renovácii stien?

  • Najskôr zbavte stenu prachu a nečistôt či prípadných pavučín.
  • Ak je to možné, pomocou špachtle odstráňte starý náter.
  • Pred nanesením bežnej farby na steny by ste mali stenu poriadne napenetrovať, vďaka čomu zabezpečíte, že bude ďalšia farba na stene držať tak, ako má.
  • Po vyschnutí penetrácie použite základný náter vo forme obyčajnej bielej farby, keď všetko uschne, môžete začať s maľovaním vo vami vybranej finálnej farbe.

Tip od nás: Ak túžite po niečom neobyčajnom, môžete zvoliť rôzne techniky, vďaka ktorým bude finálny výsledok zaujímavejším. Najľahším tipom je použitie špongie, ktorú namočíte do tmavšieho alebo svetlejšieho odtieňa finálnej farby a na stene vytvoríte efekt jemných prechodov.

malovanie-stenien-spongia
Zdroj: thespruce.com
cdc9cf2c1151e88f2f0b75dba34ae5e9
Zdroj: madelineharper.com

Renovácia dekorácií – Premeňte starý riad na dizajnové doplnky

Staré džbány, vázy, sklenené nádoby, taniere či fľaše. To všetko a omnoho viac viete nájsť na starej chalupe. Vyberte si pár netradičných kusov a spoločne sa pusťme do práce. Existuje množstvo techník renovácie, vďaka ktorým viete vytvoriť pekné dizajnové dekorácie.

Ako postupovať pri renovácii nepotrebného riadu a nádob?

  • Ak chcete staré nádoby premaľovať, môžete na to použiť farebné spreje, ručné maľovanie či namáčanie do farieb. V tomto prípade sa vašej fantázii medze skutočne nekladú.
  • Ďalšou možnosťou je jednotlivé kusy obtáčať prírodným špagátom a vytvoriť si peknú vázu, ktorá je inšpirovaná prírodou a záhradou.

Tip od nás: Popusťte uzdu vašej fantázii a vytvorte si jedinečné doplnky, ktoré budú dokonale korešpondovať so zvyškom vášho interiéru.

vazy-renovacia
Zdroj: ouridahoroots.com

Renovácia je skvelým spôsobom ako zachovať spomienky a atmosféru starého domu, no zároveň do nich priniesť aj seba samého. Nezabudnite, že možností je veľa a celý proces renovácie je len na vás.