Množstvo ľudí ešte stále verí všetkým tým mýtom, ktoré o drevodomoch kolujú, ako napríklad, že ho odfúkne vietor, zhorí ako fakľa, prípadne, že ho napadne nejaký hmyz. Stále ide len o mýty, ktoré vieme vyvrátiť, a to výhodami, ktoré drevodomy ponúkajú. Viete, ktoré to sú?

1. Výber konštrukčného systému

Medzi typy konštrukčného systému patrí napríklad zrubová stavba, panelová stavba, prípadne rámová konštrukcia.  Každý výrobca ponúka iný typ a je len na vás, pre ktorý sa rozhodnete. Napriek tomu, pri akomkoľvek type konštrukčného systému má zadávateľ mnoho výhod, medzi ktoré patrí aj to, že počas samotnej stavby je relatívne stále možné do toho zasahovať, kontrolovať a robiť zmeny.

16

2. Rýchlosť realizácie stavby

Opäť to záleží od výberu konštrukčného systému. Ale v prípade napríklad panelovej konštrukcie je montáž samotného domu tak rýchla, že nie je nutné stavať pomocný sklad na stavenisku. Stavba drevodomu sa radí medzi „suché stavby“ to znamená, že pri samotnej výstavbe nie je nutné čakať na schnutie malty a omietky, pretože drevodom sa jednoducho zmontuje z viacerých vopred pripravených drevených častí.  Oproti murovaným stavbám, kedy samotná výstavba môže trvať niekoľko mesiacov až rokov, pri nízkoenergetických drevodomoch sú to zvyčajne 3 mesiace.

15

3. Energetický štandard domu

Ďalšou výhodou drevodomov je výber energetického štandardu. Ak nechcete platiť vysoké peniaze za kúrenie, potom sa táto časť dotýka aj vás. Pri drevodomoch máte na výber či pôjde o nízkoenergetický dom, ktorý by mal byť už štandardom pri drevodomoch alebo či to bude pasívny dom.  Možno si kladiete otázku, prečo je to vôbec možné  a odpoveď je veľmi jednoduchá. Ide o stavbu z dreva a drevo je veľmi dobrým tepelným izolantom, ktorý dokáže udržiavať príjemnú teplotu. Oproti klasickým murovaným domom je spotreba pri drevodomoch nižšia dokonca až o viac ako 2/3.

13

4. Cenová dostupnosť

Nielen pri samotnom energetickom štandarde môže zákazník ušetriť, ale tiež pri cenovej dostupnosti celého domu. Samozrejme cenu domu ovplyvňuje viacero faktorov, ako je napríklad zastavaná a úžitková plocha, kvalita materiálu, prípadne tvar domu. Či pôjde o jednoposchodový drevodom alebo dvojposchodový. Avšak vo všeobecnosti vieme povedať, že v porovnaní s klasickým murovaným domov je cena drevodomu na kľúč až o 20 – 30 % nižšia.

11

5. Možnosť realizácie stavby jednou firmou

Väčšina firiem ponúka dom na kľúč, avšak treba si preveriť, či ide skutočne o dom na kľúč. Väčšina firiem si tento pojem vysvetľuje po svojom, avšak dom na kľúč by mal znamenať to, že jedna firma vám postaví celý dom. To znamená, že by firma mala mať svojich subdodávateľov, ktorí zabezpečia všetko, napríklad aj vodu, kúrenie, obkladanie. Preto, ak sa chcete tomuto vyhnúť a mať všetko pohromade a bez starostí, je dôležité si vybrať zodpovednú firmu, ktorá spĺňa všetko. Na druhej strane, je aj na vás si vopred preštudovať, čo firma ponúka.

17

6. Životnosť domu

Práve okolo životnosti drevodomu koluje množstvo mýtov. Ako sme už v úvode spomenuli, ide zväčša o to, že ľudia veria, že ich dom odfúkne, prípade veľmi rýchlo zhorí alebo, že dom napadne hmyz.  To však nie je pravda. Ak sa o dom budete starať, samozrejme tak, ako o každý dom je potrebné sa starať, tak váš dom vydrží aj stáročia. Práve regulácia vlhkosti slúži na to, že váš drevodom nenapadnú žiadne plesne, huby prípade hmyz, ktorý by ho mohol zničiť. Rovnako je to aj v prípade ohňa. Síce ide o drevo, ale dom nezhorí ako fakľa, pretože je dostatočne naprojektovaný tak, aby vydržal minimálne do príchodu záchranných zložiek. Okrem toho, drevo obsahuje približne až 15 % vody, ktorá sa pri požiare najskôr musí vypariť. Rovnako drevodom je zostavený z viacerých protipožiarnych materiálov.

Untitled-1

7. Ekologická stavba

Tento bod je jednoduché vysvetliť. Keďže drevo je prírodný zdroj, často sú drevodomy označované aj ako eco-friendly stavby, pretože práve drevo je recyklovateľný materiál. To sa, bohužiaľ, o murovaných domoch nedá povedať, pretože tehla je nerast, ktorý je nutné ťažiť.

Drevodomy ponúkajú množstvo výhod, a preto nie je potrebné mať obavy, ísť do takejto stavby. Dôležité je však vybrať si profesionálnu firmu, ktorá ponúka kvalitné služby.