Požiarna izolácia je proces nanášania požiarne odolných materiálov na povrchy, škáry a požiarne prestupy. Existuje mnoho druhov protipožiarnych materiálov a produktov, ale radi by sme vás oboznámili s tromi z nich, ktoré sa používajú na požiarnu ochranu prestupov inštalácií.

Protipožiarna tehla – jednoduché riešenie pre väčšie otvory

Protipožiarne tehly sa používajú na vyplnenie väčších prázdnych otvorov okolo káblov alebo potrubí. Sú cenovo dostupné a ich použitie je naozaj jednoduché. Využitie nájdu najmä v prípade, keď po dokončení precíznejšej časti tesnenia prestupu ešte zostane v stene prázdny priestor. Tehly jednoducho naukladáte do otvoru, akoby ste murovali, až na to, že nie je potrebná žiadna malta. Tehly sú vyrobené z intumescentného materiálu, takže v prípade požiaru sa rozpínajú a zablokujú šírenie ohňa, tepla a dymu, čím sa zvýši celková požiarna bezpečnosť budovy.

10sigmund-4cnnh2kejhc-unsplash-1024x768

Protipožiarna manžeta na potrubia

Protipožiarne manžety sa vyrábajú v rôznych veľkostiach, aby sa dali využiť na potrubiach s rôznymi priemermi a niektoré z nich sa dajú aj narezať na požadovanú dĺžku. Bežne sa používajú na ochranu plastových rúr a sú vhodné aj pre konštrukcie zo sendvičových panelov. Manžety sa skladajú z intumescentnej vložky a kovovej zásuvky pokrytej práškovou farbou.

Protipožiarny návin – pre rúry s akýmkoľvek priemerom

Protipožiarny návin je riešenie pre potrubia akéhokoľvek priemeru vyrobené z plastov ako PVC, PE či PVC alebo kovov. Použitie návinu je naozaj jednoduché – stačí ho omotať okolo potrubia v prestupe. Samozrejme, je to tiež intumescentný prvok, takže v prípade požiaru sa rýchlo rozpína.

Záver

Tieto tri produkty slúžia na izoláciu rôznych druhov požiarnych prestupov, čo však majú spoločné, je jednoduchosť ich inštalácie. Kladenie protipožiarnych tehál je ešte jednoduchšie ako klasické murovanie, pretože nevyžaduje maltu, omotanie pásky okolo rúry detto. Protipožiarne manžety môžu vyžadovať pripevnenie pomocou skrutiek, ale nie je to niečo, čo by ste nezvládli po zhliadnutí video návodov k tesneniu požiarnych prestupov.