Významnou súčasťou každého domu je zastrešenie, ktoré ho chráni pred vetrom, dažďom a snehom. Od zastrešenia závisí trvanlivosť, životnosť a hospodárnosť stavby. V minulosti rodinné domy disponovali iba drevenými viazanými krovmi. Postupne sa menilo spojenie drevených častí strechy a používané konštrukcie zastrešenia. V stavebníctve nastal značný posun od tradičných krovov k úsporným konštrukciám. Nový spôsob zastrešenia je konštrukcia z priehradových väzníkov, pri ktorej je spotreba materiálu značne menšia.

Väzníkový krov je ľahká, priestorovo stužená konštrukcia zložená z priehradových väzníkov. Dané väzníky sú vytvorené z drevených hranolov, ktoré sa spájajú vďaka oceľovým doskám. Väzníkové krovy navrhujú špecializované spoločnosti, ktoré ich vyrobia, následne dovezú a zmontujú priamo na vami požadovanom mieste. Firmy vám teda zabezpečia hotové konštrukčné prvky. Niektoré spoločnosti vám dokonca zaistia cenovú kalkuláciuspracujú kompletnú dokumentáciu krovu vrátane statickej analýzy návrhu prvkov konštrukcie.

floor-truss-641787_1920-300x200

Porovnanie technologického prístupu klasickej a väzníkovej konštrukcie:

Výroba krovu väzníkovej konštrukcie sa montuje pomocou autožeriavu cca. 6 hodín na železobetónový veniec. Jeho cena je približne 3 200 eur. Na druhej strane, výroba krovu klasickej konštrukcie sa vyrába a montuje na monolit a jeho cena je cca 2 400 eur.

Strop väzníkovej konštrukcie sa vytvára pomocou SDK systému a je priamo kotvený k spodnému pásu väzníkov. Ide o suchý proces, ktorý zaberie 3 dni a cena sa pohybuje okolo 1 900 eur. Strop klasickej konštrukcie sa vytvára zložitejšie, je vytvorený z pumpy, ocele, šalovania a debnenia. Ide teda o mokrý proces, ktorý zaberie až 21 dní a jeho cena je cca 5 650 eur.

Povrchova úprava stropu väzníkovej konštrukcie je zložená z maľovky a zaberie jeden deň. Cena maľovky je 240 eur. Úprava stropu klasického krovu je zložená nie len z maľovky, ale aj z omietky. Proces trvá 7 dní a cena je rapídne vyššia, ide o sumu 1 440 eur.

Izolácia stropu a pomocné konštrukcie väzníkovej konštrukcie trvajú dokopy jeden deň a ich približná cena je 1 500 eur. Ak ide o klasický krov, dĺžka izolácie a pomocných konštrukcií je taktiež 1 deň. Čo sa týka ceny, tu si o 600 eur priplatíte.

Celkový výsledok:

Zatiaľ čo celkové zavedenie klasickej konštrukcie zaberie 32 dní, väzníkovú konštrukciu môžete mať zabudovanú už za 7 dní. Celková suma, ktorú by ste zaplatili za klasický krov je 11 590 eur, na rozdiel od väzníkovej konštrukcie, ktorá by vás stála 6 840 eur. Ak uvažujete nad väzníkovou konštrukciou, obráťte sa na odborníkov, ktorí vám radi pomôžu a poskytnú všetky potrebné služby.