Ceny nehnuteľností na Slovensku nesmierne stúpajú, a preto sme si pre vás pripravili článok o alternatívnom bývaní, ktoré vás určite zaujme. Je vhodné nielen pre mladú generáciu na osamostatnenie sa, ale aj pre staršiu generáciu, ktorá by chcela víkendový prístrešok. Kontajnerové domy sú vytvorené z oceľových kontajnerov, ktoré boli využívané na lodnú dopravu, ale v dnešnej dobe ich vieme využiť ďalej ako novú verziu bývania.

Na začiatok si povedzme VÝHODY:

1. Cenová dostupnosť

Na trhu už existuje veľa variantov kontajnerových domov. Cena záleží od vašich preferencií. Rozhoduje hlavne, akú veľkosť kontajnerového domu si vyberiete. Za kontajner veľkosti 20 m2 môžete zaplatiť len okolo 35 000 €. Avšak za každú izbu navyše si priplatíte. Na slovenskom trhu viete nájsť takýto oceľový domček s piatimi izbami aj za 110 000 €. Klasické nehnuteľnosti, byty alebo domy, sú v porovnaní s touto alternatívou oveľa drahšie, a preto je táto možnosť skvelá, ako začiatok samostatného bývania pre mladého človeka alebo pár.

Dizajn-bez-nazvu-5

2. Udržateľnosť

Ďalšia výhoda tohto bývania je ekologickosť. Tieto kontajnery sú považované za odpad, preto im takto dávate druhú šancu a nový spôsob využitia. Kúpou takéhoto bývania ušetríte nielen peniaze, ale aj materiály, ktoré by inak boli využité na stavbu nového bývania. Výhoda je aj v ich veľkosti. Keďže musíte múdro nakladať s menším priestorom, ktorý kontajner ponúka, nemôžete si dovoliť kupovať zbytočnosti, ktoré aj tak nepotrebujete. Takže sa vyhnete nepotrebnému konzumnému spôsobu života.

3. Mobilnosť

Prestal sa vám páčiť váš pozemok? Potrebujete sa odsťahovať do iného mesta? Lodné kontajnery boli vytvorené tak, aby sa dali prenášať z miesta na miesto. To z nich robí veľmi ľahko premiestniteľné bývanie. Stačí ak si kúpite dostatočne veľký pozemok, zaplatíte za prepravu kontajnera a môžete bývať kdekoľvek budete chcieť.

Dizajn-bez-nazvu-7

4. Rýchla konštrukcia

Tieto domy sa nestavajú ako klasické domy, len sa montujú. Všetky časti sú zväčša dopredu hotové alebo sa upravia podľa vašich potrieb. Dokončovanie prebieha priamo na mieste, kde sa skladajú kontajnerové časti dokopy. Tento proces môže trvať 4 – 6  týždňov.

Určite treba zohľadniť aj NEVÝHODY tohto bývania:

1. Stavebné povolenie

Ako každý dom, aj tento nie je výnimkou a zo zákona potrebujete stavebné povolenie a kolaudáciu. Získavanie však nemusí byť jednoduché, keďže tento typ bývania je v našej krajine ešte stále novinkou. 

2. Dizajn

I keď je dostupných viacero alternatív, stále je dizajn kontajnerových domov ovplyvnený ich tvarom a s úpravou sú stále len obmedzené možnosti. To, žiaľ, platí aj v interiéri. Je potrebné si vyberať nábytok vzhľadom na veľkosť kontajnera a dávať pozor na celkové rozloženie, aby priestor nepôsobil skľučujúco.

Dizajn-bez-nazvu-6

3. Energie

Nevyhnutné pre život sú aj energie, bez ktorých sa v modernej dobe existuje len ťažko. Zaviezť elektrinu do takéhoto typu domu sa líši od zvyčajných domov, a preto je najlepšie nájsť špecializovaného elektrikára, ktorý má skúsenosti.

4. Zdravotné riziká

Tieto domy boli pôvodne vytvorené ako oceľové prepravky a nepredpokladalo sa, že sa v nich bude žiť. Preto sa spočiatku natierali rôznymi farbami nebezpečnými pre zdravie človeka. Dokonca v nich mohol byť prepravovaný toxický tovar. Preto je dôležité dbať na správny výber dodávateľa a zistiť si podrobnosti o vašom novom kontajneri, aby ste predišli zdravotným problémom.

Kontajnerové domy majú rozhodne niečo do seba a skrývajú veľa benefitov, kvôli ktorým môžu byť pre ľudí lepšou alternatívou oproti klasickému bývaniu. Najmä pre mladých ľudí, ktorí si zháňajú svoje prvé vlastné bývanie. Všetko však záleží od preferencií človeka a jeho požiadaviek.