Niektorí ľudia sa mylne domnievajú, že drevené domy sa stavali len v minulosti a nemali skoro žiadne pozitívne vlastnosti. Opak je však pravdou. Drevodomy sú čoraz viac v kurze a majú výhodu z energetického aj ekologického pohľadu.

Čo je drevodom?

Existuje mnoho druhov drevodomov. Drevodomy sú nízkoenergetické rodinné domy na celoročné bývanie alebo na víkendové chaty. Sú väčšinou jednogeneračné, pretože ich životnosť sa odhaduje na 50 až 60 rokov. Pri drevodomoch, montovaných domov či domoch na kľúč treba dbať na časté vetranie. Výstavba nezaťažuje okolie, tieto typy domov sú stavané zo SIP panelov a sú prírodného charakteru. Všetky materiály na výstavbu domu sú certifikované a majú vysokú kvalitu.

Výhody montovaných drevodomov

Prednosti drevených stavieb sa hodnotia nielen na základe súčasných stavebných a technických znalostí, ale aj vzhľadom na potreby a požiadavky na bývanie, ekonomické aspekty, energetickú náročnosť stavby a ochranu životného prostredia s dôsledkami vplyvu výstavby na súčasnosť i budúcnosť.

Vysoká úspornosť

Výborné tepelnoizolačné vlastnosti umožňujú moderným montovaným domom dosiahnuť až dvojtretinové úspory v porovnaní s klasickou výstavbou a sú preto vhodné na stavbu nízkoenergetických a pasívnych domov. Vzhľadom na stúpajúce ceny energií je dnes rozumnejšie investovať do montovaného drevodmu – okrem dobrej tepelnej pohody v zime poskytne aj príjemnú klímu v lete.

Pevnosť stavby

Výborná pevnosť pri nízkej hmotnosti zvýhodňuje drevo pred inými stavebnými materiálmi. Montované stavby na báze dreva odolávajú aj väčším otrasom zeme a budujú sa z nich v citlivých seizmických oblastiach viacpodlažné obytné stavby.

Za každého ročného obdobia

Montované drevostavby sa zhotovujú suchým procesom, čiže z materiálov, ktoré nevyžadujú vysúšanie obsiahnutej vody. Preto je možné stavať aj mrazivých dní. Navyše sa do takéhoto domu môžete nasťahovať v deň dokončenia, pretože nepotrebuje preschnúť ako klasická stavba.

Zdravé bývanie

Steny kvalitných montovaných domov sú zdravotne nezávadné a ekologické. Základnú konštrukciu tvorí drevo, zateplenie prírodná minerálna vlna a mnohé firmy využívajú aj na opláštenie stien materiály na prírodnej báze ako napr. Fermacell a nie OSB dosky. Konštrukcia domu potom udržuje prijateľnú klímu, zdravý a čistý vzduch a vytvára zdravé prostredie v dome.

Dobrá akustika

V kvalitných montovaných domoch je nižší hluk ako v klasickej stavbe. Izolácie v stenách a priečkach eliminujú nielen tepelné straty, ale pôsobia aj ako zvukový izolant. Ticho a pohoda sú preto ďalšou výhodou týchto domov.

Väčší úžitkový priestor

Obvodové steny aj vnútorné priečky sú pri rovnakých izolačných parametroch užšie na drevostavbe ako pri murovanom dome. Preto pri zachovaní vonkajších rozmerov získate až o 10% viac vnútorného priestoru.

Rýchlosť

Výstavba klasického domu trvá zvyčajne 10-krát dlhšie, za ten čas sa spotrebuje viac energie, viac času a viac sa precestuje. Okrem toho čím skôr bývate vo vlastnom, tým skôr prestanete platiť nájom, či prevádzku pôvodného bývania.

Požiarna odolnosť

Kvalitný montovaný dom vám nezhorí. Vďaka certifikovaným materiálom dosahujú montované domy vysokú mieru požiarnej odolnosti.

Ekológická stavba

Drevostavba je ohľaduplná k životnému prostrediu. Jej uhlíková stopa, suma vypustených skleníkových plynov pri stavbe drevostavby, je dokonca pozitívna, pretože drevo na svoj rast spotrebuje väčšie množstvo škodlivého CO2 ako ho spotrebuje pri svojej likvidácii a navyše pri raste vytvára kyslík.