Aj vďaka zdražovaniu elektrickej energie čoraz viac ľudí zvažuje inštaláciu fotovoltiky pre svoj dom. Je to síce nemalá investícia, ale dobrou správou je, že fotovoltické panely je možné inštalovať rôznymi spôsobmi na rôzne domy.
Južná orientácia nemusí byť vždy najlepšia
Kde a akým spôsobom umiestniť fotovoltické panely, to je jedna zo základných otázok pred inštaláciou fotovoltiky. Začnime umiestnením. Tradične sa fotovoltické panely inštalujú so sklonom 20 – 40 stupňov na strechu s južnou orientáciou. Nie však vždy.
V závislosti od konkrétnej lokality a konkrétneho domu nemusí byť južne orientovaná inštalácia vždy tým najlepším riešením. A samozrejme, nie vždy je aj možná. Jeden príklad za všetky: ak bývate v lokalite s častými rannými hmlami, ktoré „clonia“ slnko, za zváženie stojí aj orientácia viac na západ. Fotovoltické panely síce budú účinnejšie neskôr, ale za to budú energiu zo slnka čerpať aj večer pred jeho západom.
Okrem toho si treba všímať aj „detaily“ a prípadné veci, ktoré by mohli fotovoltickým panelom tieniť. Zvážte teda aj polohu prípadných stromov v blízkosti domu, či komína, alebo satelitnej paraboly.
Spoľahlivé riešenia na akúkoľvek strechu
A aké sú tie spôsoby inštalácie fotovoltaických panelov? V prvom rade záleží od toho, či máte plochú, alebo šikmú strechu. Keďže v súčasnosti sú moderné domy s plochými strechami, začneme touto možnosťou.
Montáž fotovoltických panelov na plochú strechu je pohodlná a jednoduchá. Realizuje sa dvomi spôsobmi: fotovoltické panely sa upevňujú na takzvané plastboxy, čo sú vane so sklonom 15 – 25 stupňov zaťažené štrkom alebo pieskom. Alternatívou je samonosná kovová konštrukcia zaťažená betónovými kockami.
Pri škridlových strechách sa praktizujú taktiež dva varianty: okrem inštalácie na konštrukciu je tu aj montáž fotovoltických panelov prostredníctvom špeciálnych hákov. Z miest, kde budú panely, sa odstránia škridly, do krovu sa upevnia háky a na tie sa uchytia profily nesúce fotovoltické panely.
Zdroj obrázka:
Autor: Japan’s Fireworks / Shutterstock.com