Hľadáte originálne miesto na bývanie, aké nemá každý? Lokalita pre vás nie je smerodajná? V týchto unikátnych domoch budete neustále nabití poriadnou dávkou kreativity. Presvedčte sa sami!

 

1. Transparentný dom, Japonsko

Myslíte si, že nemáte čo skrývať? Skúste stráviť noc v priesvitnom dome. Tento dizajnový dom s rozlohou 914 m2 bol navrhnutý tímom japonským architektov pod vedením Sou Fujimota. Inšpiráciou pre postavenie takéhoto netradičného domu bol údajne život našich predkov na stromoch, kde mali prebytok denného svetla.

priesvitny2
www.boredpanda.com
priesvitny1
www.boredpanda.com

2. Najtenší dom, Poľsko

Ak trpíte klaustrofóbiou, v tomto dome by ste žiť nemohli. Ide totižto o najtenší dom na svete navrhnutý poľským architektom Jakubom Szczesnym. Od jedného konca po druhý sa nachádza priestor len 122 cm a jeho múry sú obkolesené dvoma o niečo vyššími budovami. Avšak, jeho najužší šírkový rozmer je neuveriteľných 72 cm!

tenky1
www.boredpanda.com
tensky2
www.boredpanda.com

 

3. Vodojem prerobený na dom, Belgicko

Aj keby sa vám na prvý pohľad mohlo zdať, že tento dom v podobe vodojemu nie je priestranný, mýlite sa. Ide o otvorené a zaujímavo zaoblené miestnosti s množstvom zaujímavých prvkov a je dielom Bham Design Studio. Tak napríklad, jeho interiér tvorí aj široký stĺp s interaktívnou tabuľou alebo pôvodný tvar točitého schodiska.

vodojem
www.boredpanda.com
vodojem1
www.boredpanda.com

4. Dom inšpirovaný Flinstoneovcami, USA

Toto obydlie ešte stále patrí televíznej hviezde Dickovi Clarckovi, ale je na predaj za 3,5 milióna amerických dolárov. Tento bungalov je inšpirovaný skalnatým interiérom z televíznej kreslenej rozprávky Flinstonovci. Celý objekt sa nachádza na viac ako 22 hektároch pôdy, no ak zvažujete, že si so sebou prinesiete svojho zvieracieho maznáčika, budete sklamaní. V tomto dome sú domáce zvieratá podľa zmluvy zakázané.

simpsons1
www.boredpanda.com
simpsons2
www.boredpanda.com

 

5. Minidomček s rozlohou 1 m2, Nemecko

AK sme doposiaľ hovorili o priesvitnom i klaustrofobickom dome, tak tentokrát tu máme víťaza! Je ním maličký na chrbte prenosný príbytok, ktorý je priehľadný, a zároveň miniatúrny. Ide o nápad berlínskeho architekta Van Bo LeMentzela a môže byť použitý ako obydlie, mobilný kiosk alebo dokonca aj extra miestnosť vnútri vášho bytu. Skutočne multifunkčné, nemyslíte?

meter
www.boredpanda.com
metrovy-dom-795x1024
www.boredpanda.com

 

6. Zrekonštruovaný gotický kostol, Holandsko

Tento obnovený gotický kostol v sebe spája obrovský kus histórie z exteriérumoderného minimalizmu v interiéri. Drevené dekorácie dopĺňa sofistikovaná čierna a univerzálna biela. Dvojica architektov zo Zecc Achitecten sa preslávila rekonštrukciou dvoch stredovekých kostolov na moderné rodinné príbytky.

kostol
www.boredpanda.com
kostol1
www.boredpanda.com

 

7. Gigantická mušľa, Mexiko

Ak milujete more a vodu, tento dom je určite pre vás! Nachádza sa v Mexiku a jeho Javierom Senosiainom, ktorý sa inšpiroval dielami Antoniho Gaudí a Frankom Loydom Wrightom. Jeho dominantnými prvkami sú rozličné špirálovité tvary a farebné mozaiky v dúhovom efekte.

musla
www.boredpanda.com
musla1
www.boredpanda.com

Zaujíma vás svet architektúry a dizajnu? Neváhajte a prečítajte si aj články o Najmenších domoch sveta I a II v dvoch častiach a Spoznajte čaro tancujúcich domov!