Bytov sa predáva menej, no stále sú drahé. V Bratislave to určite platí. Tu sa záujem o byty spomalil. Ceny však aj naďalej mierne stúpajú. Podľa najnovších údajov ku koncu prvého štvrťroka je v Bratislave k dispozícii 3 138 voľných bytov. V porovnaní s predchádzajúcim kvartálom je to viac ako 14-percentný pokles.

O nové byty menší záujem

Menší záujem je najmä o nové byty. Dole ho však ťahá hlavne ich nižšia ponuka. Celkovo si ľudia v Bratislave kúpili od januára do marca tohto roka 1 041 bytov, čo je v porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom o 15 percent menej. Dopyt po bytoch v hlavnom meste však klesá už od konca minulého roka.

Ceny rastú, ak projekt osloví

Napriek menšiemu počtu predaných bytov za prvé mesiace tohto roka v porovnaní s predchádzajúcim obdobím však stále možno hovoriť o relatívne vysokom záujme o kúpu. To sa logicky odráža v pokračujúcom raste cien.

Počet predaných novostavieb klesá, keďže ich na trhu v ponuke ubúda. To opäť tlačí na ceny. Pokles záujmu a rast cien nejdú ruka v ruke. Developeri ceny zvyšujú, pretože sa byty predávajú. Samozrejme, závisí od konkrétneho projektu. Ak totiž projekt z nejakého dôvodu neosloví záujemcov, nemá developer priestor na zvyšovanie cien. Závisí aj od toho, kto je cieľová skupina daného projektu. Dopyt po nehnuteľnostiach vraj neutícha.

Najviac bytov sa napriek rastúcim cenám predalo v druhom bratislavskom okrese (280) a najmenej v prvom (146). V poslednom štvrťroku minulého roku bola priemerná cena za dvojizbový byt byt v centre hlavného mesta 158-tisíc eur, v prvom kvartáli tohto roka už 166-tisíc eur, čo je cenový vzostup až o 8 000 eur. Aj keď menej výrazne, ale predsa len rástli ceny aj v ďalších bratislavských častiach. V treťom okrese to bol pri dvojizbových bytoch nárast zo 129-tisíc priemernej ceny na 132-tisíc eur, teda v prvých mesiacoch tohto roka ste tu mohli kúpiť byt za sumu v priemere o 3 000 eur vyššiu ako koncom minulého roka.