Spíte dostatok hodín, no aj tak sa ráno cítite neoddýchnutí a unavení? Môže byť za tým veľa príčin – napríklad zle situovaná posteľ alebo akýkoľvek ďalší prvok vašej spálne skrátka nemusí byť tam, kam patrí. Týmto problémom sa môžete ľahko vyhnúť, ak si zariadite spálňu podľa zásad Feng Shui.

Čo je to Feng Shui? 

Feng Shui je čínsky systém pravidel, ktoré sa zaoberajú vzťahom človeka a jeho životným priestorom. Lepšie povedané, snaží sa nastoliť harmóniu v priestore a umožniť nerušené plynutie energie. Už teda asi tušíte, prečo by ste mali venovať viac času zariaďovaniu a vybaveniu spálne tak, aby v nej mohla prúdiť pozitívna energia, ktorá je nositeľom životnej sily. Feng Shui nám tak vo svojej podstate ukazuje cestu harmonického spolužitia s okolím.

Rozmiestnenie nábytku 

Základným prvkom spálne je predovšetkým posteľ. Tá by mala byť prístupná z oboch strán a tiež dostatočne zabezpečená (najlepšie ju umiestniť čelom k stene). Po oboch stranách umiestnite nočné stolíky. Nad posteľ nič nevešajte, žiadne dekoračné predmety, priestor by mal byť úplne čistý. Kúpte si posteľ z prírodných materiálov a kvalitný matrac.

Obrazy vyberajte svedomito. Skúste sa zamyslieť nad tým, čo v živote si najviac prajete a nechajte si to preniesť do obrazu, je to ideálna možnosť, ako si splniť svoje ciele a priania. Dalšou súčasťou spálne v poslednej dobe býva zrkadlo, ktoré je však vo Fung Shui nevhodné a preto ho z miestnosti úplne odstrániť. Vzbudzuje to totiž pocit, že v miestnosti je ešte ďalšia osoba, čo značne ovplyvňuje vašej koncentráciu.

Farby

Farby v spálni by mali byť veľmi jemné, skôr tlmené tóny, ktoré budia dojem vzdušnosti a tiež dostatočného priestoru. Príkladom môže byť sivá, rôzne odtiene krémovo béžovej, svetlomodrá alebo zelená.

Dôležité zásady

  • Odstráňte zo spálne všetky rušivé elementy, ako je televízor alebo počítač. Tieto veci výrazne narušujú energiu v miestnosti.
  • Odstráňte rastliny zo spálne.
  • V miestnosti pravidelne vetrajte.
  • Zatvárajte všetky dvere, nakoľko musí energia ostať iba v danej miestnosti.