Budíte sa ráno dolámaný, nevyspatý a neviete nájsť dôvod, prečo je to tak? Kvalitný spánok ovplyvňuje nie len náladu počas nasledujúceho dňa, ale celkové zdravie človeka. Na kvalitu spánku vplýva aj to, ako to vo vašej spálni vyzerá. Viete, čo by vaša spálňa mala obsahovať, aby ste boli ráno fresh?

Ticho v miestnosti je dôležité

Vedeli ste, že optimálny čas spánku by mal byť aspoň 7 hodín? Tento spánok musí byť neprerušovaný, a preto zabezpečte miestnosť tak, aby dovnútra neprenikali žiadne zvuky. Síce zvuk kvapkajúceho dažďa na parapet je upokojujúci, ale ak vaše okná prepustia zvuk dažďa, potom prepustia aj rôzny hluk z vonku, ktorý by mohol narušiť váš spánok. Rovnako je to aj so stenami. Snažte sa miestnosť čo najviac odhlučniť.

1-1

Opravte chybičky v miestnosti

Medzi najčastejšie chyby v miestnosti, ktoré sme doposiaľ zaregistrovali sú buď škrípajúce dvere alebo zle položená podlaha, ktorá tiež vŕzga. Ak netrpíte pri každom kroku, aby ste svojho spolubývajúceho alebo partnera nezobudili, potom ste šťastný človek. Na istý čas viete vŕzganie podlahy zabezpečiť kvalitným kobercom, ktorý vašu miestnosť aj príjemne dotvorí, no časom ju budete musieť aj tak vymeniť alebo opraviť.

6

Pohrajte sa so svetlom

Všimli ste si tie modelky a herečky, ktoré sa ráno budia krásne namaľované pri východe slnka? Musíme vám prezradiť, že ide len o marketingový ťah. Pretože nie je nič horšie, než sa zobudiť na slnko, ktoré vám svieti priamo do očí. Svetlo, ktoré prúdi do vašej miestnosti zvonku môžete zabezpečiť kvalitnými vonkajšími žalúziami, roletami alebo závesmi, ktoré nebudú prepúšťať do miestnosti svetlo. Čo sa týka vnútorného svetla, zvoľte také, ktoré budete vedieť nastaviť. Ak si v noci čítate, kúpte si nočné lampy, ktoré viete nasmerovať tak, aby nesvietili priamo do očí vám ani vášmu spolubývajúcemu. Ak zvolíte žiarovky, ktoré viete stlmiť, o to lepšie.

4

Útulnosť a pohodlie nadovšetko

Ak máte vyriešenú túto technickú stránku, potom sa vrhnite na dekorácie. Podľa odporúčaní dizajnérov, by mala vaša spálňa spĺňať aspekt útulnosti a pohodlia. Tým nemyslíme mať preplácanú izbu rôznymi dekoráciami, ale zvoliť si len pár z nich. Dekorácie vyberajte maximálne v 3 farbách, ktoré nebudú výrazné. Tieto farby aplikujte na posteľnú bielizeň, závesy, vankúše, poprípade sviečky. K útulnosti patrí napríklad aj decentný koberček, záclony a obrazy. Čo sa týka farieb, zvoľte radšej pastelové alebo zemité farby v kombinácií s bielou, sivou a čiernou. Pri výbere farby na stenu zvoľte jemnejšie a zemité odtiene, ktoré budú moderné aj niekoľko rokov. Síce sa vraví, že by sa kvety nemali nachádzať v miestnosti, v ktorej spíte, ale jedna-dve nikomu neuškodia a vaša izba bude vyzerať stokrát útulnejšie.

3-1

Prispôsobte nábytok

Ak vaša spálňa nedisponuje veľkým priestorom, skúste tomu prispôsobiť aj nábytok. Investujte radšej do skríň na mieru, kde budete vedieť všetko oblečenie skryť a ktoré vám zabezpečenia odkladací priestor aj do budúcna. Ak chcete opticky priestor zväčšiť, nainštalujte do miestnosti zrkadlo, ktoré bude praktické aj pri vyberaní outfitu. Nezabúdajte ani na nočné stolíky, ktoré sú najviac využiteľné na praktické odkladanie kníh, pohára s vodou, budíka, prípadne už spomínanej nočnej lampy.

2-1

Nezabúdajte na svoje zdravie

Správnym výberom matraca a vankúšov a kombináciou jednotlivých krokov, zabezpečíte nielen kvalitu spánku a rýchlosť zaspania, ale tiež aj kvalitu svojho zdravia. Okrem toho, že sa nebudete budiť unavený, zaspíte aj bez liekov na spanie. Nebojte sa investovať aj do drahších kúskov, pretože vaša chrbtica to určite ocení a vráti sa vám to v podobe dobrého zdravia a kvality spánku.