Dekoračné vankúše spájajú prvky domáceho dizajnu s modernými farbami a vzormi. Pri výrobe ozdobných vankúšov sa kladie dôraz rovnako na detaily ako aj na pohodlie vankúša. Ozdobný vankúš je skvelou dekoráciou interiéru. Preto by dekoračné vankúše nemali chýbať v žiadnej domácnosti. V obchodoch ich máme v ponuke niekoľko,  čo ak ste nenašli ten svoj? Jednoducho si ho vyrobte sami!

Základom je vhodná látka

Ako prvé si pri vyrábaní vankúšov potrebujete vybrať vhodnú látku. Tú podľa svojich predstáv a vkuse zlaďte čo najlepšie s interiérovým zariadením, pretože vankúše sa zvyknú stať dominantou celého priestoru. Ak ste si do svojho bývania zvolili napríklad svetlučký nábytok, najlepšie ho spestria vankúše v pastelových farbách. Samozrejme, ak už máte veľa svetlých prvkov, vhodnejšie budú tmavšie odtiene a zas naopak. Vankúše sú totiž ideálne na tvorbu kontrastov. Prípadne nimi viete dotvoriť vami preferovaný štýl do detailov, napríklad prítomnosťou rozličných vzorov.

Využitie vlastných rúk

Po výbere látky nasleduje fáza strihania. Tu sa obmedzenia nekladú, zvoliť si môžete akýkoľvek tvar. Potrebovať budete dva identické kusy. Pred šitím ich vzájomne spojíme špendlíčkami cca 1 až 1,5 cm od okraja. Potom ich môžete zošiť po obvode látky, pričom zošívame zatiaľ len 3 strany látky. Tak, aby sa vytvoril otvor na výplňový materiál. Zošité vrecko následne prežehlíme, pretože potom to už nebude možné. Na štvrtej, nezošitej strane, prehneme látku asi 1 až 1,5 cm cez okraj smerom dnu, pričom okraj rovnako zažehlíme. Nasleduje plnenie samotného vankúša. Na výber máte klasický molitan či iné materiály. Dôležité je, aby bola výplň rozložená rovnomerne po celej ploche vankúša. Následne už len zašijeme otvor a hotovo. Krásny vlastnoručne vyrobený vankúš je na svete!