Čaká vás sťahovanie sa do nového či len rekonštrukcia starej kúpeľne? Rozhodujete sa medzi vaňou alebo sprchovým kútom? Obe z nich ponúkajú množstvo výhod a pri ich výbere záleží len na tom, ktorú možnosť preferujete vy. Ale s vašim výberom vám môžeme trochu pomôcť.

Tím vaňa

Patríte k ľuďom, ktorí si bez vane nevedia predstaviť deň? Vaňa ponúka množstvo výhod v podobe relaxu. Kúpeľ si môžete dopriať osamote alebo vo dvojici. Romantickú chvíľku si viete vytvoriť pomocou aromatických sviečok, ktoré majú priaznivý vplyv aj na zdravie človeka. Výhodou vane je aj to, že si viete primiešať do kúpeľa morskú soľ či rôzne bomby na uvoľnenie svalstva a podobne. Vaňa ponúka výhodu aj v podobe kúpeľa malých detí, nakoľko prichádza k menšiemu riziku pádu. Rovnako ak potrebujete umyť niečo väčších rozmerov, vaňa je vhodným miestom, teda ak bývate v byte.

Nevýhody vaní

Tak ako každé vybavenie v domácnosti má svoje výhody a nevýhody, tak je to aj pri vaniach. Vaňa zaberá veľa miesta v kúpeľni, čo môže byť problémom hlavne v bytoch menších rozmerov. Výroba vaní na mieru je o dosť komplikovanejšia, ako je to pri sprchách a tiež aj spotreba vody je výrazne vyššia. Ak plánujete rekonštrukciu kúpeľne, je dôležité sa pozerať do budúcna. Starší ľudia alebo ľudia s úrazom môžu mať problém do vane vojsť, keďže okraj je vysoký. Tiež nevýhodou vane je, ak ste vysoký a vaňa je krátka. Vtedy si kúpeľ nemusíte užiť dostatočne. Čo je rovnako nevýhodou vane je to, že sa v podstate kúpete vo svojej vlastnej špine, čo z hygienického hľadiska nemusí byť vždy v poriadku.

modern-bathroom-with-wooden-floor_41470-1790

Tím sprchový kút

Ak už poznáme výhody a nevýhody vane, bude veľmi jednoduché zhrnúť, aké výhody a nevýhody ponúka sprchový kút. Z hľadiska času je sprchovanie určite výhodou, čo sa môže odzrkadliť aj pri spotrebe vody. Avšak to platí len pri rýchlej 3 – 10 minútovej sprche. Ak sa radi sprchujete dlho, potom sa spotreba vody vyrovná so spotrebou kúpeľa vo vani. Rovnako je výhoda sprchovania aj hygienické kritérium, nakoľko všetka špina odchádza priamo do odtoku. Výhodou je aj menší priestor v kúpeľni, ktorý viete dodatočne využiť na rôzny nábytok či police. Výhodou sprchovania sa v sprchovom kúte je aj zdravotné hľadisko, kedy to má priaznivé účinky na krčnú chrbticu. Výhodou je aj výroba sprchových kútov na mieru či vstup do sprchového kúta.

Nevýhody sprchových kútov

Najväčšou nevýhodou sprchových kútov je to, že si neoddýchnete a nezrelaxujete tak, ako počas kúpeľa. Medzi nevýhody môžeme určite zaradiť aj riziko pošmyknutia, prípadne väčšie riziko pádu u detí. Tiež medzi nevýhody môžeme zaradiť údržbu sprchových kútov, keďže dvere sú väčšinou sklenené a nečistota či kvapky na dverách ostávajú. Ak plánujete rekonštrukciu, tak dbajte na to, aby vám sprchový kút prišla namontovať profesionálna služba, pretože pri zle namontovaných sprchových kútoch môže dôjsť k pretekaniu. Nevýhodou je aj stiesnený pohyb v sprchových kútoch, preto je dôležité si vybrať a prispôsobiť ho vaším rozmerom.

sprcha-

Obe varianty majú svoje výhody, ale aj nevýhody. Preto výber medzi vaňou alebo sprchovým kútom nechávame už len na vás.